Feraty

Ferata – Tominšekova cesta a Čez Prag

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2864m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B
Celkový čas
6-7 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z obou stran dobře 3km dlouhé a více než 1500m vysoké severní stěny Triglavu vede několik značených a zajištěných cest různého charakteru a různé míry obtížnosti k opěrným bodům blízko vrcholu – k chatám Dom Valentina Staniča, Triglavski dom, Dom Planika a Tržaška koča na Doliču. Každá z těchto cest ukazuje svým osobitým způsobem gigantické rozměry této střeny, která patří k pěti nejvyšším ve Východních Alpách.

Jan Konvalinka, Vrchol Triglavu (2864 m)Jan Konvalinka, Vrchol Triglavu (2864 m)

Jan Laštůvka, Stádo Kozorožců horskýchJan Laštůvka, Stádo Kozorožců horských

Marián Pochylý, Stoupání cestou Čez PragMarián Pochylý, Stoupání cestou Čez Prag

Při obou relativně bezproblémových výstupech z východu se můžeme s potřebným klidem věnovat pozorování této stěny. Zajištěné cesty na vlastní vrchol hory jsou krátké, technicky bez problémů a přitom velice zajímavé a vzrušující. Pro mnoho domácích a nejen pro ně je Triglav častým cílem, právě proto jsou chaty přeplněny. Cesta sem přesto stojí za to.

Radovan Adamec, Horská chata Triglavski dom na Kredarici (2515 m)Radovan Adamec, Horská chata Triglavski dom na Kredarici (2515 m)

Ferratu Čez Prag můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Julské Alpy

Příjezdové místo

Mojstrana, 640m

Výchozí bod

chata Aljažev dom, 1015m, příjezd sem po 12km dlouhé štěrkové silnici z Mojstrany

Výstup

  1. z parkoviště – Tomišenkova cesta – chata Triglavski dom
  2. cesta Prag – chata Triglavski dom
  3. cesta „Čez nogo“ zajištěná cesta od chaty Dom Planika „čez nogo“ do štěrbiny Bovška škrbina, 2515m – odtud ještě 1hod na Triglav

Obtížnost (popis)

Obě cesty KS1/2-C/D, cesta Prag relativně bez problémů, Tomišenkova cesta nahoře poněkud expnovaná s možností pádu kamenů, na všechny zajištěné cesty na vlastní vrchol bez problémů. Na náhorní plošině Triglavu je za mlhy nutná zvýšená opatrnost. Převýšení na cestě Prag, 100m, na Tominšekově cestě asi 300m

Výstupy na vrchol KS2-C/D, každý cca 350 výškových m.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

David, HedvabnaStezka.cz

Ferata zdolávající vrcholovou pyramidu Triglavu je sice hodně chozená a bývá tam i fronta lidí, ale i tak je to moc hezké.

Honza

Na obě feraty stačí vyrazit jen trochu mimo hlavní sezónu a obsazenost jde rapidně dolů. Klidně zkuste třeba půlku října, ale počítejte s tím, že od chaty na Kredarici se v tomto období budou asi hodit mačky a kousek lana.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: