Ferata Spolčení hlupců v Pastýřské stěně
Feraty

Ferata Spolčení hlupců v Pastýřské stěně

Labské Pískovce – Česko

Nejvyšší bod
220 m n. m. Pastýřská stěna m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

ne

Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

do 30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Město Děčín, na základě iniciativy HUDYsportu, postavilo feratu Pastýřskou stěnou na levém břehu Labe, prakticky přímo ve městě. Začíná v místě bývalého výtahu k zoologické zahradě.

S nápadem přišel Jindřich Hudeček. Po několika měsících a letech usilovné práce se Karlu Bělinovi podařilo dokončit jednu z mála zajištěných cest u nás. Podle jeho slov je to teprve druhá, po té Semilské. Pracoval na ní od konce roku 2012 a nejvíce práce mu dalo skálu očistit. Autor se podílel také na výstavbě zajištěných cest v Dolomitech.

Pravidla jsou jen dvě

1. Mít s sebou potřebné vybavení. Tedy přilbu, sedák (+prsní úvazek), tlumič pádu a případně rukavice. Využít můžete také blízké půjčovny, která nabízí kompletní vybavení za 120 Kč.

2. Na skálu nenastupovat, pokud prší nebo je mokrá (pískovec)

Poté, co překonáte téměř 100 metrů vertikálního stoupání, se můžete odměnit občerstvením v podobě zlatavého moku, anebo rovnou oběda restauraci s příhodným názvem – Pastýřská stěna, která je věrnou napodobeninou hradu. Každý správný hrad by měl mít také věž a v tomto případě tomu není jinak. Věž neslouží jako žalář, ale jako rozhledna. Dalším zpestřením výletu může být návštěva zoo, která je od restaurace vzdálena asi 300 metrů.

Video: „Spolčení hlupců“

Příjezdové místo

Parkoviště pod Tyršovým mostem na levém břehu Labe.

Výchozí bod

Od auta se dejte na chodníček proti proudu Labe. Asi po 200 metrech jste pod Pastýřskou stěnou.

Sestup

Po stezce kolem skály.

Obtížnost (popis)

Tato zajištěná cesta má nejdříve přímý směr po kruhových železných stupech, které časem vystřídají kramle. Poté přijde na řadu traverz doprava, jež vás vrátí zpět do roviny s částí, kterou jste již ulezli, dále pak vzhůru. Následuje několik traverzů, které mají konec až na vrcholku první skály. Cesta směřuje mírně dolů, načež se vám nabídnou tři možnosti jak pokračovat. Buďto napojením na „Cestu do nebíčka“ (C/D). Nebo cestou „Frona“ (D) a následně cestou „Karlův most“. Poslední možností je „Tichá dohoda“.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: