Výstup na Volcán Isluga
Treky

Výstup na Volcán Isluga

  Na hranice Chile a Bolívie, uprostřed nehostinné pouště náhorní plošiny Altiplano najdeme snadný výstup na pětitisícovou sopku, po kterém můžeme relaxovat koupelí v termálním pramenu.

Andy – Chile

Typ
Výstup na vrchol
Stát
Chile
Další státy
Chile, Etiopie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
60 km
Nejvyšší bod
5536 m n. m.
Převýšení
900 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Parque Nacional Volcán Isluga je malou částí pohraničního horského řetězce plného sopek. Za touto západní hranící rozsáhlého Altiplana spadá terén až k chilskému pobřeží Pacifiku. Na první pohled suchá a nehostinná oblast je velmi málo navštěvovaná.

Do Colchane se dostaneme linkovým autobusem a část cesty pod úpatí hory si můžeme při troše štěstí zkrátit stopem. Místní nejčastěji míří k Aquas Termales Enquelga – malému termálnímu “koupališti” u stejnojmenné vesnice. Pokud mají aspoň kousek místa v autě, rádi vás po prašné cestě svezou.

Přenocovat se dá právě u pramene, jehož voda je podle správy parku pitná (možná trochu slaná, ale nic se nám nestalo). Odtud směrem na sever vidíme podlouhlý hřeben vulkánu Isluga, z jehož západního vedlejšího vrcholku stoupá po ránu obláček páry. Jakkoliv se zdá blízko, přechod mírně stoupající planiny s drobnými keříky zabere pár hodin. Pod začátkem prudšího stoupání se mezi kameny dají najít plošinky na stan.

Nevýraznými hřebínky bez jakékoliv značené cesty stoupáme v suti až na plochý vrchol vulkánu Isluga. Obklopuje nás výhled na celé horské pásmo a směrem na jihozápad se leskne bolivijské solné jezero Coipasa. Sestupujeme stejnou cestou.

Výstup není technicky náročný, ale vyžaduje určitou orientaci v neznačeném terénu a určitě předchozí aklimatizaci. Na vlastní výstup je nutné si vzít celou zásobu vody. Cestou žádnou nenajdete.

Ubytování a jídlo

V chilské pohraniční vesnici Colchane je několik hotýlků, některé ale vypadají opuštěně. Dají se tu doplnit zásoby v malém krámku. Více obchůdků a za výrazně nižší ceny je na bolivijské straně, ale žádné čerstvé jídlo (ovoce, zelenina, mléko, maso, koření) nesmí přes hranice.

Ve vesničce Enquelga je malý krámek s pár základními potravinami, ale není lehké najít prodavače.

Potřebné vybavení

Pevná obuv, vybavení pro kempování, dost vody. V zimních měsících možná mačky a cepín na sníh, ale po většinu roku je vrchol suchý.

Přístup na začátek

Colchane leží na hlavní silnici mezi bolivijským Oruro a chilským Iquique, po které denně projíždějí linkové autobusy. Z hlediska aklimatizace je určitě výhodnější příjezd z bolivijského Altiplana. Z Colchane do Enquelga lze dojít pěšky nebo se přiblížit stopem, ale na řídký provoz nelze spoléhat.

Přístup z konce

Sestup je jasný

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Počet lidí za rok (odhadem)

odhadem dost málo :-)

Základní trasa

Colchane - Isluga - Enquelga - výstup na vulkán Isluga

Orientační rozpis po dnech

1. Colchane – Enquelga

2. Enquelga – část výstupu

3. Výstup na vrchol – Enquelga

4. Enquelga – Colchane

Při štěstí na svezení až k termálnímu prameni by se dalo stihnout i rychleji.

Další možnosti túr v okolí

Kolem je spusta dalších krásných treků

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: