Ferata Slovenska pot na Mangart
Feraty

Ferata Slovenska pot na Mangart

Via ferrata Slovenska pot je zajištěná cesta vedoucí na vrchol Mangart, který se tyčí jako solitér na italsko-slovinské hranici v Julských Alpách.

Julské Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2677 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B
Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

2 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z chaty Koča na Mangrtském sedlu se stoupá na Mangrtské sedlo (2055 m). Dále pokračujeme podle značení až k severozápadnímu úpatí Mangartu.

Relativně bezproblémová zajištěná cesta bez velké expozice začíná až ve výšce 2272m. Je důmyslně vedena šikmou dlouhou diagonálou v bohatě členěné skále se stržemi, žlaby, rampami a zářezy. Je dobře vybavená umělými jistícími pomůckami.

Od vrcholového kříže se za dobrého počasí otvírá úžasný pohled na hřebeny Julských Alp, kterým dominuje impozantní Triglav.

TOPO FERATY  ke stažení z Bergsteigen.com

Túru je možné prodloužit o nástup krásnou feratou Via Italiana z italské strany.

Výchozí bod

Výstup na Mangart se zpravidla zahajuje u chaty Koča na Mangrtském sedlu (1900 m), kam se dá dojet autem po placené úzké horské silnici ze sedla Predel.

Sestup

Sestup normální cestou (nahoře po hraničním východním hřebenu, poté po italské straně) až k parkovišti. Na severním svahu hory se do brzkého léta může udržet zbytek sněhového pole, které je třeba přetraverzovat.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Natálie

Pozor, začátkem července ještě může být část jištění pod sněhem. Jinak parádní ferata a málo lidí!

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: