HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Feraty

Ferata Škaf- Klettersteig

Kamnické Alpy – Slovinsko

Nejvyšší bod
2203m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Celkový čas
6-7 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Z údolí Jezery vede na Mrzlou goru nádherná zajištěná cesta, která prochází po rakousko-slovinské hranici. Za malebnou dolinou Latvica s její charakteristickou skalní jehlou se vynoří divoká, romantická skalní scenérie, kterou jinak známe jenom z nejlepších cest v Dolomitech – strmé stěny, rokliny, věžě, police a hřebínky. Z toho vyplývá, že se jedná o zdaleka nejkrásnější zajištěnou cestu v Kamnických Alpách.

Příjezdové místo

Solčava, 642m

Výchozí bod

Odbočka značené cesty ze špatné silnice v závěru údolí Matkov kot (údolí Jezery), 980m (od odbočky ze silnice ve výšce 906m zákaz vjezdu, ale jeho nedodržení se toleruje)

Výstup

Z parkoviště – Škaf, 1485m (kráteru podobný sněžný kotel, kde se drží sníh až do začátku léta) – nástup – Latvica, 1900m – Mrzla gora, 2203m

Sestup

Sestup stejně jako výstup nebo cestou „Potočnikov pot“ do údolí Logarska dolina (vhodné nechat zde druhé auto)

Obtížnost (popis)

KS4-D, II. dlouhé velmi spoře zajištěno, dlouhé exponované úseky bez zajištění (II.)

Zkušenosti čtenářů

Tom

Nádhernou túru vedenou z doliny Matkov kot je vhodné absolvovat s někým, kdo cestu dobře zná (horský vůdce), nejlépe v srpnu či září z důvodu dlouho držícího se sněhu hlavně v okolí Škafu a pod Latvicou. Je to skutečně velmi pěkná a náročná cesta. Nastupovat za vhodného počasí a podmínek. Výstup na Mrzlou goru lze doporučit zkušeným a fyzicky zdatným jedincům s potřebným vybavením (kvalitní pohorky, helma …). Důležité je sledovat značení a nesejít z cesty. Nejtěžší orientační problém je pod Latvicou a pak po nástupu na východní hřeben vedoucí na vrchol. Sestupovat je lepší do Logarské doliny přes Okrešelj.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: