Ferata Pastýř v Pastýřské stěně
Feraty

Ferata Pastýř v Pastýřské stěně

Labské Pískovce – Česko

Nejvyšší bod
220 m n. m. Pastýřská stěna m n. m.
Lanovky

ne

Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

30 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Město Děčín, na základě iniciativy HUDYsportu, postavilo feratu Pastýřskou stěnou na levém břehu Labe, prakticky přímo ve městě. Začíná v místě bývalého výtahu k zoologické zahradě.

S nápadem přišel Jindřich Hudeček. Po několika měsících a letech usilovné práce se Karlu Bělinovi podařilo dokončit jednu z mála zajištěných cest u nás. Podle jeho slov je to teprve druhá, po té Semilské. Pracoval na ní od konce roku 2012 a nejvíce práce mu dalo skálu očistit. Autor se podílel také na výstavbě zajištěných cest v Dolomitech.

Pravidla jsou jen dvě

1. Mít s sebou potřebné vybavení. Tedy přilbu, sedák (+prsní úvazek), tlumič pádu a případně rukavice. Využít můžete také blízké půjčovny, která nabízí kompletní vybavení za 120 Kč.

2. Na skálu nenastupovat, pokud prší nebo je mokrá (pískovec)

Poté, co překonáte téměř 100 metrů vertikálního stoupání, se můžete odměnit občerstvením v podobě zlatavého moku, anebo rovnou oběda restauracis příhodným názvem – Pastýřská stěna, která je věrnou napodobeninou hradu. Každý správný hrad by měl mít také věž a v tomto případě tomu není jinak. Věž neslouží jako žalář, ale jako rozhledna. Dalším zpestřením výletu může být návštěva zoo, která je od restaurace vzdálena asi 300 metrů.

Video: „Pastýř“

Příjezdové místo

Parkoviště pod Tyršovým mostem na levém břehu Labe.

Výchozí bod

Od auta se dejte na chodníček proti proudu Labe. Asi po 200 metrech jste pod Pastýřskou stěnou.

Sestup

Po stezce kolem skály.

Obtížnost (popis)

Ferata „Pastýř“ má úhlopříčný charakter, vzhledem ke stěně a je velmi náročná, jelikož její linka vede přes převis. Za převisem je úsek vhrůru a traverz doprava. Odtud opět vertikálou na první vrcholek s vlaječkou. Z vrcholku mírně dolů ke třem dalším možnostem postupu. Buďto „Cesta do nebíčka“, nebo „Frona“ či „Tichá tolerance“. Poslední jmenovaná je nejsnažší možností výstupu.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: