Ferata na Hochalmspitze
Feraty

Ferata na Hochalmspitze

Skupina Ankogel – Rakousko

Nejvyšší bod
Hochalmspitze 3360 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Celkový čas
10-12 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento velmi dlouhý a náročný vysokohorský hřebenový přechod, vedoucí ve výšce kolem tří tisíc metrů přes několik vrcholů a sedel, představuje bezpochyby jednu z nejpůsobivějších túr ve skupině Ankogel. Na červeně značené cestě, překonávající na nejtěžším místě v blízkosti vrcholu Gussenbauerspitze asi 30 m vysoký, strmý skalní stupeň, může překvapivě vznikat námraza.

Základní vysokohorské vybavení je tady stejně důležité jako optimální počasí! Zajištění v nejvyšší části hřebene Detmolder Grat bývá poměrně často pokryto sněhem a tudíž nepoužitelné. Obvyklý výstup na Hochalmspitze od jihu přes „Steinerne Manndl’n“ je v prostoru skalního zlomu dostatečně zajištěn. Nejdelší zajištěné úseky v oblasti Hochalmspitze se ovšem nacházejí v severní straně ( část cesty „Celler Weg“. V polovině osmdesátých let byly trasy cest posunuty do západního úbočí a kvalitně zajištěny)

Příjezdové místo

  • Mallnitz 1190 m (nádraží)
  • Gmünd im Maltatal 732 m

Výchozí bod

  • Místo na začátku doliny Dösener Tal 1450 m
  • Kohlmayralm (hotel Mentebauernhütte) v Gößgrabenu 1124 m

Výstup

Z výchozího místa k chatě A.-v.-Schmid-Haus 2281 m – Grazer Schartl 2864 m – cesta Detmolder Weg – Gussenbauerspitze 2951 m – Schneewinkelspitze 3016 m – sedlo Lassacher Winkelscharte 2862 m – Winkelspitz 3112 m – hřeben Detmolder Grat – sedlo Obere Winkelscharte 3130 m – Hochalmspitze 3360 m – sestup k chatě Gießener Hütte 2215 m

Trasa se vlastně skládá ze dvou samostatných túr:

  • Detmolder Weg: Grazer Schartl-Lassacher Winkelscharte
  • Detmolder Grat: Lassacher Winkelscharte-Hochalmspitze

Obtížnost (popis)

KS3/4-E; vysokohorské podmínky

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: