Feraty

Ferata na Ehrwalder Sonnenspitze

Mieminger Kette – Rakousko

Nejvyšší bod
Sonnenspitze 2417 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata D/E
Lanovky

Kabinková lanovka od výchozího místa (1100 m) na Ehrwalder Alm (1502 m), možno dopravit kolo

Celkový čas
8-9 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tvarově nejkrásnější horou skupiny Mieminger Kette je Sonnenspitze, vysunutá nejdále ze všech severních postranních hřebenů, vedle Hohe Munde, východního pilíře hlavního hřebenu, nejoblíbenější vysokohorský cíl v oblasti. Výstupová cesta z jižní strany není značena a na nejobtížnějších místech je jen úsporně zajištěna. Jde již o mírně obtížný horolezecký terén (II). Na všech důležitých místech jsou skoby pro pomocné bezpečnostní jištění.

Příjezdové místo

a) Ehrwald 996 m (nádraží) b) Biberwier 989 m

Výchozí bod

  • Ehrwald, dolní stanice kabinkové lanovky 1100 na Ehrwalder Alm
  • Biberwier, cesta do sedla Biberwierer Scharte

Výstup

Z výchozího místa na chodník Hoher Gang (zajištěný) – jezero Seebensee – chata Coburger Hütte – sedlo Biberwierer Scharte – Ehrwalder Sonnenspitze 2417 m

Výstupy z výchozího místa v Ehrwaldu zajištěnou cestou přes feratu Seebener a z parkoviště v Biberwieru přes Biberwierer Scharte zaberou téměř stejnou dobu (8-9 h).

Sestup

Severní stranou – Seebensee – Hoher Gang – výchozí místo

Obtížnost (popis)

KS3-D, II; jeden traverz zajištěn ocelovým fixním lanem, několik skob; nebezpečí pádu kamenů uvolněných lezci výše! Severní sestup po Hoher Gang je lehčí, přesto však exponovaný!

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Lukas B.

aby nebylo mejlky – obě normálky na Ehrwalder Sonnenspitze nejsou žádné feráty a ferrátová klasifikace je zde zcela mimoběžná, správná je horolezecká klasifikace II, tedy „mírně těžké“ (pro horolezce!). jedná se o pohyb na pomezí bergsteigen (horolezectví) či a turistiky „fur geubte“, kde je nezbytností jistý krok v exponovaném terénu, používání rukou k výstupu (sestupu) a pro méně zkušené je jisticí lano nezbytností (ferrátový úvazek je pak zhola zbytečný).

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: