Ferata La Extraplomix
Feraty

Ferata La Extraplomix

Kanárské ostrovy, Španělsko – Španělsko

Nejvyšší bod
100 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E/F
Lanovky

ne

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

40 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pokud patříte mezi ty, kteří vyhledávají exponované a fyzicky náročné feráty, tak naberte směr Kanárské ostrovy, protože právě tam byla, poměrně nedávno, vystavěna feráta obtížnosti E/F – La Extraplomix.

Tato zajištěná cesta vznikla v březnu 2012 a mnohými je označována jako jedna z nejtěžších na světě. Pouštět vy sedo ní měli jen zkušení „ferátisté“ nebo lezci, kteří mají dobrý silový fond a vytrvalost. Ten, kdo ji přeleze bez odsednutí, se může bít do prsou.

Už začátek je hodně zajímavý, protože je potřeba dostat se přes pěti metrový převis. Cesta přes něj vede po kramlích, které jsou osazené zhruba po půl metru. Následuje další převis a jeskyňka, kdy lezete po jejím stropu a pokud byste měli nohama kopírovat cestu, tak byste se dostali do úhlu 180 stupňů.

Budeme se houpat

Další zajímavou pasáží je „velká jeskyně“, kdy si musíte přichytit ocelové lano visící ze stropu a zhoupnout se (ve videu od 6:00) na druhou stranu jeskyně. Tento manévr provádíte vysoko nad zemí a ten, kdo vypadl při lezení z převisu ví, že někdy se do něj dostává horko těžko zpět. Tím narážím na zachycení se na druhé straně při zhoupnutí a to vše v solidní výšce.

Po „zálezu“ do jeskyně přijde na řadu úzký, nestabilní lanový žebřík, po kterém se dostanete do závěrečné a nejtěžší pasáže celé cesty, kdy se musíte dostat přes vodorovný úsek ve stropě s „výlezem“ do kolmé stěny. V tomto místě Extraplomix plynule přechází do feráty Primera Luna, která rovněž spadá do kategorie obtížných cest, ale v porovnání s předešlými metry je v podstatě jednoduchá, bez převislých pasáží.

Na Kanárech je spousta dalších ferát a opomenout nesmíme ani lezecké oblasti, ve kterých se nachází stovky cest všech obtížností.

string

Příjezdové místo

městečko Tarajalillo

Sestup

Pěšinkami zpět

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: