Feraty

Ferata Klötzle

Rätikon – Rakousko

Nejvyšší bod
Schesaplana 2965 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Lanovky

Při sestupu Lünerseebahn, 1564-1979 m

Celkový čas
9-10 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tuto rätikonskou cestu zřízenou v roce 1999, jež se podobá kombinovaným trasám v Západních Alpách, můžeme v celé její délce doporučit jen velmi zkušeným horolezcům a za dobrého počasí. Během této cesty se vystřídají všechny typy pohybu v horském terénu: pěší turistika, lehké lezení, ferata či přechod ledovce.

Na jaře a v zimě si přeborníci na lyžích mohou dokonce vyzkoušet extrémní sjezd strmým terénem s převýšením kolem 2000 m až dolů do Brandu – na „Klötzle“ se vydají s lanem a lyžemi na batohu! Tuto trasu je možno spojit také s dalšími zajištěnými cestami: Liechtensteiner Höhenweg, Straußsteig, Leiberweg; nejkratší sestup je normální turistickou cestou Schesaplana-Normalweg přes Totalphüte a dolů lanovkou Lünersee-Seilbahn.

„Sběratelé“ zajištěných cest by měli s touto trasou počkat na ideální podmínky. Pokud je v létě ledovec bez sněhu, je rozhodně nutné mít stoupací železa.

Příjezdové místo

Brand 1035 m, v údolí Brandnertal

Výchozí bod

Můstek přes ledovcový potok 1275 m, 3 km jižně od Brandu; autobusová zastávka

Výstup

Z výchozího místa po sotva znatelné cestě na polanu Obere Schattenlagant 1745 m – směrem k vodopádům ledovcového potoka, které jsou vidět už zdaleka (Gletscherdolla) – přibližně 100 m od vodopádů strmým, místy zatravněným skalním terénem (I) k nástupu – „Klötzle“ (červené značky, 200 m dlouhé ocelové lano stoupá vzhůru až k začátku vodopádu na dobré stanoviště) – dále skálou, kde je místy tráva (I-II), ke Gletscherdolle u ledovce Brandnergletscher – vrchol Schesaplany

Sestup

K chatě Totalphütte – jezero Lünersee – horní stanice lanovky Lünerseebahn – sjezd lanovkou dolů – půl hodiny pěšky nebo autobusem k výchozímu místu

Obtížnost (popis)

KS2/3-D, I-II; podle podmínek doporučujeme výzbroj na ledovec s sebou.

Nastupovat pouze za pěkného počasí a dobré viditelnosti!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: