Ferata Kaiser-Max
Feraty

Ferata Kaiser-Max

Karwendel – Rakousko

Nejvyšší bod
Martinswand cca 1025 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E
Celkový čas
2-3 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Cesta je rozdělena do tří částí:

1. část vede podél cca 200 metrů fixních lan k historické skalní jeskyni. Ve 2. části, zřízené roku 1987, je instalováno 340 m fixních lan. Tato část nabízí technicky vůbec nejobtížnější vertikálu, jaká byla až dosud uměle zajištěna. Převýšení nejnáročnějšího úseku kolmé, místy až převislé kompaktní skály s minimem stupů činí 110 m. Zajištění je provedeno pouze ocelovým fixním lanem bez jakýchkoliv jiných umělých pomůcek typu kramle či kolíky. Bez zajištění by se jednalo o VI. stupeň horolezeckké obtížnosti!

3. část, sestup z nejvyššího bodu k chodníku Grottensteig, je jištěna 150 metry fixů. Tato extrémní zajištěná trasa je určena pouze zkušeným horolezcům, absolutně odolným vůči závratím z výšek. Pouze takoví mohou mít z dvou až tříhodinového, fyzicky náročného výstupu opravdový sportovní zážitek.

Všichni ostatní by se měli spokojit s normální turistickou cestou z Zirlu k jeskyni, vybudovanou už v roce 1883. Kvůli rozšíření kamenolomu je tato cesta položena výš a opatřena dvěma ocelovými schodišti, ocelovou rampou a plotem před propastí.

Příjezdové místo

Zirl 622 m (nádraží)

Výchozí bod

Parkoviště přímo pod nástupem, 100 m západně od pomníku císaře Maxmiliána, přibližně 600 m

Výstup

Přístup 10-15 min

1. část zabere cca 3/4 hod., sestup 1,5 hod.

2. část: celková doba o 2 hod. delší (4-5 h)

Obtížnost (popis)

1. část: KS5-0; převýšení cca 200 m

2. část: KS6-0; převýšení cca 130 m

3. část KS3-0; převýšení cca 130 m

Bezpodmínečně nutná přilba! Místy nebezpečí pádu kamenů, uvolnit je může nahhoře nad cestou i zvěř, zvláště v ranních a podvečerních hodinách.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: