Ferata Kaiser Franz Joseph Klettersteig – Seemauer
Feraty

Ferata Kaiser Franz Joseph Klettersteig – Seemauer

Velkolepá a dlouhá ferata Kaiser Joseph Klettersteig stoupá po skalní stěně nad hladinou malebného jezera Leopoldsteinersee v horském masivu Hochschwab-gruppe. Jedna z nejhezčích ferat východních Alp prověří techniku i vytrvalost.

Hochschwab-gruppe – Rakousko

Horolezecké úseky
ferata D
Lanovky

ne

Celkový čas
7-8 hodin
Doba lezení

4 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ferata s úctyhodným převýšením 860 m se dělí na pomyslné čtvrtiny. Z cesty vedou dvě možnosti „úniku“.

Hned úvodní pasáže oddělí zrno od plev. Dva mírně převislé úseky obtížnosti D jsou nejtěžšími místy celé feraty. V první části výstupu se mnoho feratistů zamyslí nad tím, jestli se jedná o feratu v jejich silách, anebo bude lepší vrátit se k jezeru Leopoldsteiner, kde se nachází parkoviště a možnost koupání. Po této úvodní prověrce a selekci následuje odpočinkové místo a krátký úsek lesem. Také je tu první možnost z feraty sestoupit.

Druhou čtvrtinu tvoří výstup kolmým pilířem, kde čekají pasáže s hodnocením maximálně C/D.  Během výstupu se můžeme kochat krásnými výhledy na zmiňované jezero a okolí. Následuje odpočinkové místo, krátká spára a úsek po skalní plotně.

Po dalším odpočinkovém místě stoupá ferata po exponované skalní stěně (dva úseky C/D) až na travnatou plošinu, kde je další možnost feratu opustit.

Závěrečná skalní pasáž je opět maximálně ve škále C/D a vyvede vás na travnaté svahy. Výstup korunují perfektní výhledy a třešnička na dortu v podobě dvojitého lanového mostu (vede dokola, je to závěrečné zpestření).

Po pěší stezce je možné pokračovat další kilometr a půl až na vrchol Hochblaser  (1771 m) s vrcholovým křížem.

Vytiskni si podrobné TOPO feraty Kaiser Joseph Klettersteig z Bergsteigen.com

Kolmé pasáže ve vyšších partiích feraty dosahují obtížnosti C/D. Kaiser Joseph Klettersteig Seemauer, Hochschwabgruppe, rakouské Alpy
Kolmé pasáže ve vyšších partiích feraty dosahují obtížnosti C/D. Kaiser Joseph Klettersteig Seemauer, Hochschwabgruppe, rakouské Alpy. Foto @janasouralova

Ferata v jeskyni

Kdo by toho měl málo, může si pod vrcholem sestoupit ještě zhruba 100 výškových metrů do jeskyně Roslochhöhle, ve které o dobrodružství není nouze. Úseky tady mají obtížnost D/E a je potřeba brát v potaz, že už něco máte za sebou.

Příjezdové místo

Parkoviště u chaty Seestüberl u jezera Leopoldsteinersee, nedaleko města Eisenerz

Výchozí bod

Je od parkoviště vzdálen cca 15 minut po červené značce.

Sestup

Z vrcholu Hochblaser po červené značce č. 822. Sestup zabere zhruba 2-3 hodiny a je dlouhý 4,5 kilometrů. Terén je velmi nepříjemný, je potřeba opatrnost, místy jej tvoří sesouvající kameny, ale také lesy, louky či pastviny. Pro sestup je lepší nechat si na hlavě helmu a nechodit ho za tmy.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: