Ferata HTL-Steig
Feraty

Ferata HTL-Steig

Gutensteinské Alpy (Hohe Wand) – Rakousko

Nejvyšší bod
Hotel Postl okraj náhorní plošiny 892 m m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E
Celkový čas
2-3 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ke 125. výročí založení HTL (Höhere Technische Lehranstalt – Vyšší technická škola) ve Vídeňském Novém Městě byla na jaře roku 1999 předána veřejnosti nejdelší a nejnáročnější ferata v oblasti Hohe Wand. Výborně vybudovaná cesta překonává nejvýznamnější stěnu v blízkosti horské silnice Hohe-Wand-Straße. Skalní stěna však končí pod okrajem náhorní plošiny a budeme-li se držet vlevo, dostaneme se krátkým strmým svahem k závěru cesty Völlerin.

Ferata HTL-SteigFerata HTL-Steig

Kdo ještě není vyčerpaný, vystoupá přímo vzhůru a dostane se na zajištěnou cestu Blutspur, která je přinejmenším stejně náročná jako HTL-Steig.

Panorama, foto: Lukáš OndrášekPanorama, foto: Lukáš Ondrášek

Příjezdové místo

Maiersdorf 502 m

Výchozí bod

1. ostrá zatáčka na silnici Hohe-Wand-Straße 580 m

Výstup

Z výchozího místa kousek vzhůru podle zelených značek, poté na úpatí skalních stěn doprava (směr severovýchod) k nástupu 670 m – ferata HTL-Steig – konec cesty Völlerin nebo Blutspur – hotel Postl

Sestup

Buď cestou Völlerin nebo Frauenlucke

Obtížnost (popis)

KS6-A; téměř všude velmi obtížné (nástup a dva další úseky zcela vyčerpávající); hliníkové lano, ojediněle umělé stupy, několik sebezajištění na stanovišti pro ev. výstupy v lanovém družstvu;

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

David G

Šel jsem tuto feratu v roce 2015, tedy nevím, jestli je ještě uzavřená nebo už uzavřená. Každopádně to byla spíše taková gymnastika. Velmi těžké a silově náročné; nemá to žádnou logickou linii, prostě v kolmé, jinak lezecké stěně natáhli ocelová lana. Moc nechápu, k čemu takové feraty jsou. Myslím, že feraty by se měly dělat jen v logických liniích, například hřebenovka na nějaký vrchol a měly by se osazovat jen nutným minimem železa.

Jan Haráč
David G:

Dobrý den,
 
máte pravdu, ferrata je již otevřena. Z textu jsme informace o uzavření vymazali.
 
Díky,
 
Honza

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: