ferata Bürgeralm a Bürgeralm-Arenavariante
Feraty

ferata Bürgeralm a Bürgeralm-Arenavariante

Alpy/Hochschwab – Rakousko

Nejvyšší bod
Ranstein 1555 m n. m. m n. m.
Horolezecké úseky
ferata F
Lanovky

Z vrcholu Ranstein jezdí lanovka.

Celkový čas
2-3 hodiny
Doba lezení

75 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Zajištěná cesta Bürgeralm-Arenavariante je další zajištěnou cestou, která nese označení „nejtěžší na světě“. V rakouské hodnoticí škále dosahuje stupně F, což je nejvyšší možná obtížnost. Jednalo se o vůbec první feratu této obtížnosti. Od Česka je vzdálena pouhých 230 kilometrů.

Bürgeralm-Arenavariante  třešnička uvnitř dortu

Ferata Bürgeralm-Arenavariante je součástí mnohem delší feraty Bürgeralm (obtížnost D, kompletní topo zde), která vede na vyhlídkovou plošinu pod vrcholem Ranstein (1555 m). Úsek Arenavariante překonává převýšení 90 metrů a z klasické feraty Bürgeralm „odbíhá“ zhruba v polovině. Nástup na feratu je možný buďto lanovkou z vesnice Bürgeralm, anebo pěšky od obce Alfenz Kurort (další cesta pro auto je jinak zpoplatněna).

Některými je dokonce doporučováno, aby byla ferata lezena s horním jištěním. Pád na feratě je totiž vzhledem k „všudypřítomnému železu“ mnohem nebezpečnější než při klasickém skalním lezení.

Příjezdové místo

Po S6 až do Kapfenberg, poté pokračovat po B20 do vesničky Aflenz, odkud se směřovat severním směrem za ukazateli na lanovku.

Výchozí bod

Pakoviště – Aflenz

Sestup

Pokud budete pokračovat až na vrchol Ranstein, tak je nejpřímější linie dolů po asfaltce z vrcholu Ranstein (3,5 km). Kopíruje ji však nespočet lesních pěšinek, takže není vyloženě nutné jít po asfaltu.

Obtížnost (popis)

Obtížnost je nejvyšší možná – F. Předem je nutné dodat, že na tuto zajištěnou cestu by měli nastupovat pouze ti, kteří jsou opravdovými experty v oboru. Jinak řečeno – s lehkostí byste měli zvládat zajištěné cesty, které nesou obtížnost E. Pro srovnání s lezeckou obtížností, byste měli mít vylezeno minimálně 6b (VII podle UIAA).

K překonání této feraty budete potřebovat jak technické, tak silové schopnosti. Dále znalost, jak si v převislé feratě odpočinout. Vysoké nároky jsou kladeny především na svaly rukou, hlavně bicepsy, protože ocelové lano vede převislou skálou, na které není příliš mnoho možností pro nohy. V podstatě se budete neustále přitahovat na rukou. Než byla skála svázána ocelovým lanem, byla obtížnost linie odhadována na 7a+ (VIII+ podle UIAA).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: