HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Etna – okruh kolem Etny a cesta mezi krátery
Treky

Etna – okruh kolem Etny a cesta mezi krátery

  Etna s přibližnou výškou 3350 m (rok 2006) je nejvyšším činným vulkánem v Evropě. Vzhledem k aktivitě sopky se údaje o její výšce neustále mění. Sopka má elipsovitou základnu o obvodu 210 km.  

Etna – Itálie

Typ
3-denní, Okruh
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
3
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
55 km
Nejvyšší bod
3260 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Etna s přibližnou výškou 3350 m (rok 2006) je nejvyšším činným vulkánem v Evropě. Vzhledem k aktivitě sopky se údaje o její výšce neustále mění. Sopka má elipsovitou základnu o obvodu 210 km. Láva se rozlévá do tvaru pozvolného kužele. Aktivita sopky je vysvětlitelná podsouváním africké litosférické desky pod desku euroasijskou.

Chráněné území Parco dell’Etna bylo založeno roku 1987. Bohužel se již nepodařilo zachránit vzácné druhy jako je vlk, medvěd a několik druhů vysoké zvěře. Zástupci reprezentující místní faunu jsou například dikobrazi, lišky, divoké kočky, kuny, králíci, lasičky, ježci, několik druhů hlodavců a netopýři. Žije zde mnoho druhů ptáků, z dravců například krahujec, káně, poštolka, sokol a orel královský. Vodní ptactvo můžeme najít pouze u jezera Gurrida, které je jedinou vodní plochou v okolí Etny. Vegetace je velmi rozmanitá a je podmíněna mnoha faktory, zvláště sopečným charakterem parku, odlišnou expozicí svahů a velkými rozdíly v nadmořské výšce.

Vzhledem k velké aktivitě vulkánu v posledních letech, je před cestou vhodné ověřit průchodnost jednotlivých částí treku, a to hlavně možnost průchodu stezkou „pista peri crateri“ (v době naší návštěvy v roce 2004 byla po předchozích erupcích poničena). V případě neprůchodnosti je nutné se po výstupu na Etnu vrátit stejnou cestou. Samotný výstup ke kráteru je organizován z nejvyššího, volně přístupného, místa Torre del Filosofo (2920m), odtud je nutné pokračovat s průvodcem. Trek vedoucí okolo sopky je nenáročný, místy vede starým bukovým lesem, pláněmi porostlými vegetací, kolem starých zarostlých sopečných kuželů, jinde zase pustou lávovou krajinou.

Výstup na Etnu je možno od refugia Sapienza zkrátit využitím lanovky (anebo terénních autobusů, v době naší návštěvy byla lanovka zničena lávou, nyní by měla být v provozu). Od vrchní stanice lanovky je možno se svézt terénním vozem přímo až na Torre del Filosofo. A samozřejmě je tu i poslední varianta – celý výstup absolvovat pěšky (mohu jen doporučit).

Ubytování a jídlo

přenocování možné v refugiích (anebo volně ve stanu), hotové jídlo je k dostání ve větších obhospodařovaných refugiích a restauracích u stanice lanovky.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

Piano Provenzana leží na severní straně Etny, přístup po silničce vedoucí z Linguaglossa, z jižní strany je Etna nejlépe přístupná z Nicolosi, silnice vede do turistického centra u rifugio Sapienza.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ne

Základní trasa

Piano Provenzana - Monte Scavo - rifugio Sapienza (Etna sud) - Torre del Filosofo – Etna - Piano Provenzana (Etna nord)

Orientační rozpis po dnech

  1. Piano Provenzana – Monte Scavo
  2. Monte Scavo – rifugio Sapienza
  3. rifugio Sapienza – Etna – Piano Provenzana (anebo z vrcholu zpět stejnou cestou k rifugio Sapienza)

Další možnosti túr v okolí

Cestou po pista altomontana je možnost vystoupit na některé sopečné vrcholy, stezka také míjí několik volně přístupných lávových jeskyní (z nichž například Grotta del Gelo, Grotta della Femina určitě stojí za průzkum) . Poblíž turistického střediska Etna sud je několik kratších zajímavých naučných stezek.

Zkušenosti čtenářů

Vojtěch Mrázek

Když jsem v roce 2007 byl na Etně, tak byla možnost se s průvodcem domluvit a za zhruba 7 € vzít cestu dolů jinou, veřejnosti nepřístupnou cestu. Opravdu to stojí za to, protože jsme se dostali do svahů plných sopečného prachu, kde se dalo sestupovat podobným způsobem, jako na sněžnicích.

petr

dobrý den,chci se zeptat jak se vybavit na výstup na etnu tet v dubnu.dále by jsem požádal jestli budete znát dopravu z catanie do nějakého počátečního mista výstupu pokud tam jezdí autobus děkuji za informace a doporučení děkuji Petr

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: