Dolorama trail: To nejlepší z Dolomit
Treky

Dolorama trail: To nejlepší z Dolomit

Neuvěřitelné výhledy, rozlehlá příroda a čnící vrcholy hor. To vše lze zažít na dálkovém treku v Dolomitech s názvem Dolorama trail, který vás provede jižním Tyrolskem.

Dolomity – Itálie

Typ
4-6 denní, Hřebenovka
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
61 km
Nejvyšší bod
2300 m n. m.
Převýšení
2300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dolorama trail vede kolem majestátních horských velikánů jako je třeba Marmolada nebo Tre Cime, přes přírodní park hemžící se flórou a faunou a přes působivou krajinu Dolomit, která se formovala před více než 200 milióny lety a je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.

Velkou předností této dálkové trasy je, že má snadný přístup, vede po hřebenech a je akorát dlouhá na výjezd na prodloužený víkend. Zvládnete ji absolvovat za pouhé 3-4 dny, stačí však jeden pohled do mapy a snadno si jednotlivé etapy prodloužíte.

4 dny, 61 km, 5 italských provincií…

 1. ETAPA: PARKING ZUMIS → MAURERBERG HUT
  Trasa: 20,4 km | Stoupání: 941 m | Klesání: 556 m | Doba chůze: cca 6,5 hZačněte z parkoviště Zumis a pokračujte po Creation Trail do Roner Alm. Úvodní kilometry jsou spíše procházkou, než náročným horským výstupem. Poté pokračujte po stezce č. 2 jihovýchodním směrem až dorazíte k Rastner chatě nebo k chatě Starkenfeld, kde se můžete zastavit na občerstvení. Doporučujeme tento zážitek nevynechat, přeci jen kulturu země člověk poznává také skrze místní kuchyni. Ochutnat zde můžete třeba Schlutzkrapfen, Knödel nebo Apfelstrudel.Za chatou Starkenfeld pokračujte po stezce č. 67 na rozcestí, kde odbočíte vpravo z kopce na Steiner Alm. Krátce nato vás stezka č. 2A zavede k Kreuzwiesen Alm. Hned za touto horskou usedlostí se vydáte vlevo po stezce č.12 a dále po stezce č.10 až na vrchol Campill (2 190 m n. m.), odkud je nádherný panoramatický výhled na jihotyrolské a rakouské Alpy a již vidíte první vrcholy Dolomit.

  Tady to začíná! Stezka se klikatí po travnatém hřebeni, sem tam se objeví nějaké jezírko nebo zajímavý vyhlídka. Kolem malé kaple sv. Jakuba dojdete k jezeru Glittersee. Pokud máte ještě energii vystoupejte na Maurerberg (2 332 m), to panorama z vrcholu stojí za to. Následně pak pokračujete nahoru k Furc de Lijun a poté po stezce č. 1 do cíle první etapy, k chatě Maurerberg.

 2. ETAPA: MAURERBERG HUT → SCHLÜTER HUT
  Trasa: 14,7 km | Stoupání: 718 m | Klesání: 534 m | Doba chůze: cca 4,75 hOd chaty Maurerberg pokračujte jihozápadním směrem do sedla Würzenpass, jediného místa, kde Dolorama trail protíná silnici. Přejdete šest metrů asfaltu a vstoupíte do přírodního parku Puez-Geisler, což je oficiální začátek Dolomit a tedy přírodní památky UNESCO. Zde vám brovská geologická puklina umožní doslova nahlédnout do hluboké turbulentní historie Dolomit.Na okružní stezce Sasso Putia obejdete impozantní skalní útvar Putia, na který si lze trasu prodloužit. Respektive na nižší Picia Pütia, poněvadž na hlavní vrchol Sas de Pütia (2 875 m) vede zajištěná cesta, na niž je potřeba mít odpovídající vybavení. Po překonání 2100 metrů vysokého Passo Goma uvidíte nalevo vrcholky masivu Sasso di Santa Croce. Po stezce č.35 západním směrem se dostanete k chatě Schlüter, nocelhu druhé etapy, lemované pohořím Eores e Odle.
 3. ETAPA: SCHLÜTER HUT → RASCHÖTZ HUT
  Trasa: 16,2 km | Stoupání: 664 m | Klesání: 808 m | Doba chůze: cca 5 hOd chaty Schlüter pokračujte po cestě č. 33 přes řídký borový les a keře alpských růží dolů do Gampenalmu. Poté následujte stezku č. 35 jihozápadním směrem po zemědělských stezkách ke stezce Adolfa Munkela. Po té dojdete ke značce směrem na Gschnagenhardt Alm, ten můžete navštívit krátkou oklikou po stezce č. 36. Naopak č. 34 vede zpět na stezku Adolfa Munkela, kde se nachází lezecká lokalita s cestami obtížnosti od 3 do 8a.Po osvěžení se v jezeře Lago di Fontana Bianca stoupáte západním směrem k Brogles Alm a mostu Brogles. Po doposud drsné působivé skalnaté krajině dolomitských skal vede stezka dále na západ po svěžích zelených loukách a pastvinách Resciesa di Dentro e di Fuori, které se mírně svažují k jihu. Po Saltner Alm v oblasti horské lanovky Raschötz dojdete ke stejnojmenné chatě.
 4. ETAPA: RASCHÖTZ HUT → LAJEN
  Trasa: 9,7 km | Stoupání: 33 m | Klesání: 1 106 m | Doba chůze: cca 3 hChata Raschötzhütte se nachází přímo uprostřed travnaté pastviny a k vrcholu Ausserraschötz (2 283 m n. m.) je to sotva 15 minut chůze, tak doporučujeme si udělat ranní vycházku na východ slunce. Oficiální čtvrtá etapa stezky Dolorama pak vede kolem kaple Heilig Kreuz (2198 m n. m.) na skalnatý západní svah Resciesa di Fuori. Zde značka č. 35 vede severně z kopce v suťovinovém terénu směrem na horské louky na planině Tschatterlin-Sattel (1 870 m n. m.). Túra pak směřuje na západ po lesních stezkách do nedalekého Ramitzler Schwaige, dále po zemědělských stezkách k chatě Unterpulg. Pak stále po stezce č. 35 klesáte lesem kolem malé vesnice Tschöfas a přes pole do cíle cesty Lajen (1 093 m n. m.).

Z Lajen jezdí autobus do Klausenu, kde je nutno přestoupit na spoj do Brixenu a pak na spoj na startu trailu k parkovišti. Informace o autobusových linkách lze najít zde.

Ubytování a jídlo

Chaty: Po trase je dostatek dobře spravovaných chat, tzv. hüte, takže se dá trek absolvovat nalehko. Většinou se spí ve společných noclehárnách na palandách, polštář a deku dostanete, není od věci vlastní vložka do spacáku. Cena za osobu se pohybuje poměrně vysoko, podle sezony cca 60-120 euro/os./noc, často je v ceně snídaně, večeře je potom na výběr z menu. Ubytování je vhodné rezervovat předem na oficiálních stránkách jednotlivých ubytování.

Seznam všech chat v blízkosti Dolorama trailu:

Chaty jsou seřazeny tak, jak na ně člověk narazí v průběhu trailu, když vychází z parkoviště Zumis.

Jídlo: Teplá strava se dá sehnat na chatách, kterých je na trase dostatek. Před začátkem trailu je možné poslední zásoby nakoupit v městečkách Klausen a Brixen.

Přístup na začátek

Parkoviště je na začátku trailu, ale také na jeho konci, kdybyste chtěli trasu otočit. Na obou místech se nachází autobusová zastávka.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: