Cyklostezka Greenway Jizera
Treky

Cyklostezka Greenway Jizera

Cyklostezka podél řeky Jizery prochází krajinou Jizerských hor, Podkrkonoší, Českým rájem až k Praze. Po cestě čekají přírodní památky, hrady a zámky, technické pozoruhodnosti a lidová architektura podél Jizery.

Jizerské hory, Český ráj – Česko

Typ
4-6 denní, Vhodné jako cyklotrasa (novinka), Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
5
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září
Délka
168 km
Nejvyšší bod
910 m n. m.
Převýšení
975 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po starých obchodních stezkách

Řeku Jizeru znali lidé již před více než deseti tisíci lety. Keltové jí dali jméno Isora – prudká řeka, což Slované pozměnili na Jizera. Odedávna byla osou, podle níž procházel život. Nejprve jejím údolím vedly obchodní stezky, později tu vznikají osady. Už nejméně před sedmi stoletími spojovala pojizerská zemská stezka Čechy a knížectví Javorské ve Slezsku. Na místě stezek vznikají cesty, pak vozové cesty, silnice a v 19. století i železnice. Rozvíjí se využití řeky jako zdroje energie – do cesty vodě se staví jezy, vznikají továrny a elektrárny. Údolí a říční niva Jizery si přes všechen ten pokrok zachovaly dosud přírodní kouzlo, které nepoznáte, projíždíte-li tudy jen autem či vlakem.

Podrobnosti o zajímavostech na trase a další praktické informace najdete na www.stezky.cz a www.greenway-jizera.cz

Trasa ze severu k Praze

Po cyklotrasách v koridoru Greenway Jizera značené jako CT 17 se můžete vydat v blízkosti Jizery Jizerskými horami, Západními Krkonoši, Českým rájem a Polabím až do Prahy. Cyklotrasy mezi Semilami, Turnovem, Mladou Boleslaví a Mnichovým Hradištěm vás povedou zčásti po klidných silnicích, zčásti po zpevněných cestách. Nenechte se odradit náročnějšími úseky a vydejte se na cestu. Odhalíte tak kouzlo svérázných krajin, poznáte jejich přírodní památky, hrady a zámky, technické pozoruhodnosti i lidovou a církevní architekturu. Jizera se vlévá do Labe u Lázní Toušeň, cyklotrasa CT 17 / EuroVelo 4 ale pokračuje dále až do Prahy na Černý Most.

Jizerka, Jizerské hory
Jizerka, Jizerské hory

Povrch cyklostezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový. Díky perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.

Další cyklostezky v Česku

PARTNERSTVÍ O.P.S

Dálkové cyklotrasy koordinuje Partnerství, o.p.s. Rozvoji šetrné turistiky, udržitelného cestovního ruchu a zklidňování dopravy s ohledem na životní prostředí se věnuje už víc než 20 let. Zakladatelem Partnerství, o.p.s je Nadace Partnerství, která pomáhá již 30 let lidem pečovat o životní prostředí a koordinuje celonárodní certifikaci Cyklisté vítáni, která označuje zařízení se skvělým zázemím pro cyklisty a cykloturisty.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: