HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Cottonwood Trek

Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena. Cottonwood je nejdelším značeným trekem v parku, který převážně nevyžaduje takové orientační schopnosti jako jiné vícedenní túry v této oblasti.

Kluane Range, Národní park Kluane – Kanada

Stát
Kanada
Další státy
Kanada
Počet dní
4
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec, červen
Délka
83 km
Nejvyšší bod
1310 m n. m.
Převýšení
520 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Kluane se nachází v Teritoriu Yukon v severozápadní části Kanady při hranici s Aljaškou. Převážnou část jeho území pokrývají rozsáhlé ledovce v pohoří St. Elias Mountains. Nejvyšší vrchol parku – 5959 metrů vysoký Mt. Logan – je zároveň nejvyšší horou celé Kanady. Celá oblast je pro svou obrovitou rozlohu, nedostupnost a značnou nehostinnost člověkem prakticky nedotčena. Aktivity, jako je turistika, se tak převážně provozují pouze na severovýchodním okraji parku. Cottonwood je nejdelším značeným trekem v parku, který převážně nevyžaduje takové orientační schopnosti jako jiné vícedenní túry v této oblasti. Vede kolem několika jezer, přes dva nevysoké průsmyky, horskými loukami i porosty smrků a topolů.

První úsek sleduje přístupovou cestu k jezeru Mush Lake, která je sjízdná i pro terénní auta. Z ní se přes průsmyk Dalton Pass dostanete do údolí Victoria Creek a následně přes další nevysoký průsmyk sestoupíte do malebného horského údolí Cottonwood Valley. Závěrečný úsek treku vede podél jezer Louise Lake a Kathleen Lake.

Největší komplikací mohou být některé nepřemostěné vodní toky. Zároveň se budete pohybovat v oblasti s četným výskytem medvědů, je proto nutné své chování tomuto faktu uzpůsobit a dodržovat určité zásady zejména při kempování. Podrobné informace k předcházení problémovým setkáním s medvědy získáte v informačních centrech, případně na internetových stránkách správy kanadských národních parků a rezervací (http://www.pc.gc.ca).

Ubytování a jídlo

Ubytování ve vlastních stanech. Kempování je v některých úsecích kvůli většímu výskytu medvědů zakázáno. Zásoby jídla na celý trek je nutné vzít s sebou. Veškeré jídlo musí být na treku uchováváno ve speciálních kanystrech, odolných vůči medvědům. Potraviny zásadně nepatří do stanu. Platí to i pro jiné aromatické látky (deodoranty, zubní pasta). Vařte a jídlo na noc umístěte alespoň 100 metrů od stanu směrem po větru.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava, pevné boty, topografická mapa oblasti, medvědům odolné přepravky na jídlo (viz povolení)

Přístup na začátek

Trek začíná na Haines Highway 55 km jižně od Haines Junction u jezera Dezadeash Lake.

Přístup z konce

Trek končí na Haines Highway 27 km jižně od Haines Junction u jezera Kathleen Lake.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Ano – povinná registrace v informačním centru (Kluane Visitor Reception Centre v Haines Junction) a zaplacení poplatku za kempování ve volné přírodě (backcountry permit) – 10 CAD na osobu a noc. Dále je povinné použití speciálních plastových nádob, které jsou odolné vůči mědvědům, v nichž musí být umístěno po celou dobu treku veškeré jídlo (tzv. bear resistant food canisters). Jejich zapůjčení je možné v uvedeném informačním centru.

Základní trasa

Mush Lake Road Trailhead – Alder Creek – Dalton Creek – Dalton Pass – Victoria Creek – Cottonwood Valley – Lower Victoria Creek – Louise Lake – Kathleen Lake – Haines Highway

Orientační rozpis po dnech

  1. Mush Lake Road Trailhead – Dalton Creek
  2. Dalton Creek – Cottonwood Valley
  3. Cottonwood Valley – Louise Lake
  4. Louise Lake – Kathleen Lake (Haines Highway)

Další možnosti túr v okolí

Trek je možné absolvovat oběma směry.

Zkušenosti čtenářů

Zbyna

Ha, tak toto jsem šel loni začátkem června, což bylo ještě strašně brzo. Šel jsem z opačné strany, sám, bez povolení, bez pořádné mapy, věřil jsem, že to bude značené. Stihnul jsem to za 4 dny, ale málem jsem tam zhebnul. 2 dny totálně pršelo, bloudil jsem, propadal se do sněhu a potoků, razil cestu po kolena v bahně, grizzli, vlci a to brodění řek???? Místama jsem měl víc štěstí jak rozumu. Ale jsem rád, že jsem to dal, ale od té doby už sám do takových podmínek nejdu. Kdo má zájem, můžu poslat deník.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: