Oblast Královských Kordiller (Cordillera Real) se pyšní více než 600 vrcholky převyšujícími 5000 m. Nejen výstupy, ale i absolvování treku Condoriri, na němž se přechází několik horských sedel v nadmořské výšce kolem 5000 m, vyžaduje velmi dobrou aklimatizaci.
Andy (Cordillera Real) – Bolívie
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Oblast Královských Kordiller (Cordillera Real) se pyšní více než 600 vrcholky převyšujícími 5000 m. Nejen výstupy, ale i absolvování treku Condoriri, na němž se přechází několik horských sedel v nadmořské výšce kolem 5000 m, vyžaduje velmi dobrou aklimatizaci.
Tento třídenní trek je pojmenován podle horského masívu, který tvarem připomíná kondora s poloroztaženými křídly, a překrásně se zrcadlí ve vodní hladině laguny Chiar Khota. Cesta treku se vlní přes několik vysokých horských sedel. Na tábořišti Carmen Pampa se dominantou výhledu stanou vrchol Maria Lloco a šestitisícovka Huyana Potosí. Trek končí u refugie (ve výšce cca 4700 m), která slouží jako základní tábor. Výstup na šestitisícový vrchol Huyana Potosí (6088 m) je horolezecky poměrně nenáročný a přitahuje svou zdolatelností i trekaře bez lezeckých zkušeností (stačí úplné základy techniky, které během jednoho dne naučí průvodci na ledovcové stěně poblíž refugie Huyana Potosí).
Pro výstup jsou nezbytné mačky, cepíny, lana a sedáky. Nejlepší volbou je výstup s vůdcem agentury Huyana Potosí z La Pazu, jejíž majitel vlastní refugii v základním táboře i plechovou chatku v táboře výškovém. Agentura též zajistí dopravu z/do La Pazu a půjčení veškerého vybavení.
Z výškového tábora (5200 m) je třeba vydat se na vlastní výstup v nočních či velmi brzkých ranních hodinách, cesta na vrchol trvá zhruba 4-6 hodin. Téměř kolmo vzhůru se za pomoci cepínu zdolává cestou asi 50metrová stěna a potom závěrečných asi 130 metrů. Při stoupání nahoru je krásný pohled na osvícený La Paz, na vrcholu jsou pak odměnu výhledy do kraje a na okolní hory a při dobré viditelnosti lze dohlédnout až k jezeru Titicaca.
Ubytování a jídlo
pro Condoriri trek je potřeba mít vlatní stan a jídlo s sebou, až na konci treku je možné se ubytovat a najíst v refugii Huyana Potosí, která zde slouží též jako základní tábor pro výstup, ve výškovém táboře je rovněž refugie i jednoduchá plechová budka k přenocování
Potřebné vybavení
běžná trekingová výbava, pevné boty, nutné oblečení a spacák do nízkých teplot, pro výstup na Huyana Potosí též čelovka, mačky, cepín, lana a sedáky
Přístup na začátek
soukromá doprava z La Pazu
Přístup z konce
soukromá doprava do La Pazu
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
- Estancia Tuni – Laguna Chiar Khota
- Laguna Chiar Khota – Carmen Pampa
- Carmen Pampa – refugia Huyana Potosí
- refugia Huyana Potosí – výškový tábor
- výškový tábor – Huyana Potosí – zpět k refugii Huyana Potosí
Ahoj, malá oprava/doplnění: trek lze bez problémů absolvovat přinejmenším i v říjnu a listopadu (vyzkoušeno) a na Condoriri je třeba mít vlastní stan a jídlo pouze v případě, že byste se na trek vypravili bez průvodce, to ale v podstatě nelze (celá oblast je národní park a výpravy nadivoko nejsou povolený). V ceně průvodce je i stan a jídlo, nesou ho osli. Totéž se týká horovýbavy při výstupu na HP, agentury běžně půjčujou i fukeráky, plastový boty apod. (tj. pokud se jinak chystáte pouze trekovat a „těžkou“ výbavu byste tahali jen kvůli výstupu na HP, není to nutný, vše se půjčí na místě, problém může nastat jen s botama od č. 45 výš). Ciao R.
Ahoj nezkousel jste to nekdo v unoru-breznu, vim ze je to mimo sezonu, ale presto…nebo prave proto 🙂
Neni to pravda. Do BC Condoriri muze kazdy bez problemu i sam bez pruvodce. Maximalne zaplatis poplatek za taboreni a tim to konci. Jinak HP se da zvladnout za dva dny z La Pazu samotna, ale je to mistni Mont Blanc, kupa lidi a to neni ono.
I pro rok 2010 plati ze trek i vystup muzete uskutecnit na vlastni pest. HP i kdyz je skutecne turisticka rozhodne stoji za to!!!
navíc skelety nejsou potreba, lze v pohorách
Téma měsíce: Treky v Evropě
Julské Alpy: pohodové túry pro každého
Nejlepší hřebenovky a horské přechody v rakouských Alpách
Trasy GR: dálkové treky Evropou
Zajímavé vybavení
Kartuše na cesty Pinguin
Kompaktní a lehká cestovní kartuše od české značky.
JAK PROJET
Divoký východ Kuby na kole?
Prostaff P7
„Ten kouká…“
Ponožky Darn Tough s doživotní zárukou
Skvěle sedí, nesmrdí (příměs merina), hezké designy a když je prodřeš, zdarma výměna za nové. Fakt.
TOULÁNÍ GRUZIÍ: Místní kultura a výstup na Kazbek
BULHARSKO: Turistika po nejvyšších vrcholech Balkánu
FERRATY: Solné komory pro začátečníky
VÝSTUP NA DACHSTEIN: Po ledovci až na vrchol 2995 m
KARPATSKÉ TREKOVÁNÍ: Fagaraš, nejvyšší hory v Rumunsku
Zajímavé vybavení
Feratový set Ocún Via Ferrata Webee Pail
Nejoblíbenější volba na ferraty. Set složený z úvazku, tlumiče pádu a helmy.
Pánská Bunda Rafiki Colin II Majolica
Nová generace ověřené pánské sportovní bundy pro lezce i turisty.
Vojenské boty LOWA Zephyr GTX černé
Moderní lehká outdoor bota pro rychlé přesuny, vhodná i do těžšího terénu.
Zajímavé túry
Koruna Ligurských Alp: přechod odlehlým koutem Alp
Kungsleden (Královská stezka): divočinou švédského Laponska
Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail
Další zajímavosti
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
Jak vybrat sluneční brýle na hory a outdoorové aktivity?
Sama na cestách: 10 TIPů pro začínající sólo trekařky