Baltic Coastal Hiking Route
Treky

Baltic Coastal Hiking Route

Baltic Coastal Hiking Route (Baltská pobřežní stezka) je dálková trasa vedoucí po pobřeží Baltského moře v Estonsku, Lotyšsku a Litvě. Je součástí evropské dálkové trasy E9.

Pobaltí – Estonsko

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Túra vhodná pro děti
Stát
Estonsko
Další státy
Estonsko, Litva, Lotyšsko
Počet dní
70
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
1419 km
Nejvyšší bod
70 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Baltská pobřežní stezka (Baltic Coastal Hiking Route, litevsky Jūrų takas, lotyšsky Jūrtaka, estonsky Ranniku matkarada) začíná na ve vesnici Nida na rusko-litevské hranici, vine se po pobřeží Baltu přes Litvu, Lotyšsko a Estonsko a končí v estonském hlavním městě a významném přístavu Tallin. 1419 km dlouhá stezka je současně závěrečnou částí evropské dálkové trasy E9.

E9 propojuje Cape St. Vincent v Portugalsku a hlavní město Estonska – Tallin. Stezka se vine po pobřeží Atlantiku, Anglického kanálu, Severního a Baltského moře a protíná deset zemí: Portugalsko, Španělsko, Francii, Belgii, Nizozemí, Německo, Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

Terén Baltské pobřežní stezky je rovinatý, většinou se drží úrovně moře, nejvyššího bodu dosahuje stezka na Kurské kose – duna Vecekrugas (cca 67 m n. m.) v Litvě a na vrcholku vyhlídkové věže majáku Pakri v Estonsku (70 m n. m.). Stezka se vine po plážích a lesních pěšinách, podél útesů, přes bažiny a slatiniště i skrz pulzující moderní města, jako je Riga a Tallin.  Protíná mnoho zajímavých míst Pobaltí včetně mnoha přírodních rezervací a národních parků. Z hlediska bezpečnosti stezku neohrožují příliv a odliv ani jiné přírodní vlivy. Při troše štěstí je možné v pobaltské divočině potkat losy, jeleny, lišky, vydry nebo i stopy šelem, jako je vlk či rys.

V Litvě se trasa Baltic Coastal Hiking Route táhne podél pobřeží Baltského moře v délce 216 km.
V Litvě se trasa Baltic Coastal Hiking Route táhne podél pobřeží Baltského moře v délce 216 km.

Úseky Baltské stezky

  • Litva – 216 km, 10-12 dní
  • Lotyšsko – 581 km, 30 dní
  • Estonsko – 622 km, 30 dní

Stezka je rozdělena do 73 etap dlouhých zhruba 20 km, na každém konci s možností ubytování či dopravy. Podrobný popis jednotlivých etap včetně GPX souborů je možné stáhnout na www.baltictrails.eu/en/coastal/itinerary. Nejzajímavější úseky v jedno až několika-denních sekcích jsou popsané na baltictrails.eu/en/coastal/tours

Litva

V Litvě prochází 200 km dlouhý úsek písečnými dunami národního parku Kuršių Nerija (Curonian Spit) na poloostrově Kurská kosa, největší litevský ostrov Rusne a další ostrovy v bažinaté deltě řeky Němen (Nemunas/Memel) ústící do Kurského zálivu, po písečných plážích letovisek Nida a Palanga nebo historickým centrem přístavu Klaipeda.

Lotyšsko

Bezmála 600 km dlouhý úsek po členitém pobřeží Lotyšska prochází přírodní rezervace Pape a Engure, podél písečných útesů Jūrkalne, přes národní parky Slitere a Kemeri i lotyšské hlavní město Riga. Písečné duny a útesy střídají pásy bažin a slatí s mělkými lagunovými jezery a zátokami, které jsou rájem pro všechny ornitology.

Stezka se v mezi městečky Mersrags a Engure vine skrz pobřežní lesy a mokřady. Baltic Coastal Hiking Route, Rižský záliv, Lotyšsko, Pobaltí.
Stezka se v mezi městečky Mersrags a Engure vine skrz pobřežní lesy a mokřady. Baltic Coastal Hiking Route, Rižský záliv, Lotyšsko, Pobaltí.

Estonsko

Nejdelší více než 600 km dlouhý úsek přes území Estonska vede přes národní park Matsalu, přímořská letoviska Parnu a Haapsalu a západní estonské ostrovy – Saaremaa, Hiiumaa, Vormsi, Muhu, Osmussaar.

Přístup na začátek

Jízdní řády

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: