HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Babia gora: výstup na nejvyšší vrchol Beskyd
Treky

Babia gora: výstup na nejvyšší vrchol Beskyd

Oravské Beskydy – Polsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Vhodné i jako zimní pěší túra
Stát
Polsko
Další státy
Polsko, Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
20 km
Nejvyšší bod
1725 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Babí hora je nejvyšším vrcholem pohoří Beskydy, které se táhne přes tři státy: Česko, Slovensko a Polsko. Víte, že tento velikán Beskyd se nachází jen necelých 50 kilometrů od českých hranic?

Abych předešel nedorozumění hned v úvodu. Nezaměňujte Moravskoslezské Beskydy, jejichž nejvyšším vrcholem je Lysá hora (1323 m), s nadřazeným celkem Beskydy, jejichž nejvyšším vrcholem je zmiňovaná Babí hora (spadá do podcelku Oravské Beskydy).
Vrchol se nachází méně než padesát kilometrů od nejvýchodnější části naší země. Její vrchol tvoří zároveň přirozenou hranici mezi Polskem a Slovenskem. Jedná s také o nejsevernější bod Slovenska.

Zajímavostí je, že se jedná o druhý nejprominentnější (prominence 1075 m) vrchol Polska – první je Sněžka. Co se týká Slovenska, tak je před Babí horou pouze Gerlach Ďumbier. Možná, že i pro svůj dominantní vzhled ji Slováci berou jako svoji národní horu a to spolu s Kriváňem a Královou holí.

Jak k nástupu?

Vzhledem k nástupu je cílem Oravská Polhora a následně parkoviště u chaty Slaná voda (vzdálená asi 3 km od Oravské P.). Pokud pojedete autem, tak je cesta bez problémů. Vlakem je doprava trochu komplikovanější. Jede se přes Žilinu, ve které je potřeba přestoupit na autobus z Oravské Polhory, potom po svých, aspoň tak jsme to pár let nazpět řešili s kamarádem. Cesta vlakem a busem je časově dost náročná, ale to nám nevadilo, protože naším cílem bylo na Babí hoře přespat. Nevzali jsme si stan, protože jsme měli v plánu, že si na vrcholu vykopeme zákop (termín byl myslím v lednu), ale o tom až později.

Na vrchol naučnou stezkou

Od chaty vás čeká téměř kilometrové převýšení, takže si podle toho vyhraňte čas. S Martinem jsme v podstatě celou trasu šli za tmy vzhledem k časově náročné dopravě a krátkému dni. Vybrat si můžete ze dvou variant výstupu. Buďto po žluté anebo po červené „s přestupem“ na modrou značku.

Pokud se tedy vdáte po žluté značce, tak musíte překonat ještě krátký asfaltový úsek. Poté už se dostanete na širokou lesní cestu, která vás provede přes úvodní úsek hustým lesním porostem. Značení je nové (rok 2008), takže byste zabloudit neměli. Žlutou značku provází naučná stezka s množstvím informačních tabulí a odpočívadel, které jsme vzhledem k blížící se tmě téměř nevyužili.

Asi po dvou kilometrech dorazíte k hájence Hviezdoslavova horáreň, kde se údajně konají výstavy. Až se dostanete nad les, čeká na vás úsek přes horské louky. Prý jsou odtud ve dne a za dobrých podmínek krásné výhledy na Západní Tatry, Vysoké Tatry nebo Malou Fatru. Od hájenky už se jedná o souvislé stoupání, díky kterému začnete rychle nabírat výšku.

Nakonec cesta přes moře

Ve výšce asi 1500 metrů se nachází dřevěný přístřešek, který má tvar „áčka“. Je u něj také pramen, ze kterého můžete doplnit zásoby vody. Od přístřešku už je stoupání mírnější. Posledních zhruba dvacet výškových metrů je tvořeno kamenným mořem, po jehož překonání jste na vrcholu.

Když jsme šli závěrečných sto výškových metrů (za tmy) byl tak silný vítr, že jsme museli jít po čtyřech. Dodnes jsem silnější vítr nezažil. Tak se pro jistotu vždy koukněte i na tohle.

Když se vrátím k vrcholu, tak na něm najdete pomník papeže Jana Pavla II (za mlada Babí horu často navštěvoval), rozcestník, spoustu kamenných mužíků a jakousi kamennou hradbu.

A teď naše dobrodružná noc

Nějak nám nedošlo, že vrchol je dost nehostinné místo, na kterém fučí jako o život. To znamená, že sněhu tam moc není. Takže jsme si vykopali díru o hloubce cca třiceti čísel, zvýšili jsme kraje a střechu si udělali z konstrukce hůlek a sněhových bloků. Do našeho „iglú“ nám několika otvory sněžilo. Na spacáku se vločky rychle roztápěly, takže byl za chvíli úplně mokrý. Ležet se dalo jen na boku, ten nebyl úplně promočený. Vždy, když jsem na chvíli usnul, probudil mě asi do dvaceti vteřin mokrý spacák, který se mi přilepil na ksicht, a já jsem nemohl dýchat. Byla to ta nejdelší noc, kterou jsem na horách zažilSmějící se. Ale uvědomil jsem si, že vnímání času je dost relativní věc. Další den jsme v mlhavém počasí využili „zkratku“. Ta nás zavedla až do Polska, ze kterého jsme se stopem museli dostat na Slovensko.

Výstup na Babí horu je pěkný výlet, ale pokud budete chtít spát v zimě na vrcholu, tak si vezměte stan. Zákop si tam neuděláteSmějící se.

Přístup na začátek

Vzhledem k nástupu je cílem Oravská Polhora a následně parkoviště u chaty Slaná voda (vzdálená asi 3 km od Oravské P.). Pokud pojedete autem, tak je cesta bez problémů. Vlakem je doprava trochu komplikovanější. Jede se přes Žilinu, ve které je potřeba přestoupit na autobus z Oravské Polhory, potom po svých, aspoň tak jsme to pár let nazpět řešili s kamarádem.

Základní trasa

Oravská Polhora - Slaná voda - Babia gora

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: