Adamova hora – výstup na poutní místo na Srí Lance
Treky

Adamova hora – výstup na poutní místo na Srí Lance

Ať už se toto místo jmenuje Adam´s Peak (místo, kde Adam poprvé stoupl na zem po vyhnání z ráje), Sri Pada (posvátná stopa) nebo Samanalakande (Motýlí hora, kam motýli přilétají zemřít), je Adam´s Peak nádherné a fascinující místo

Peak Wilderness Sanctuary – Srí Lanka

Typ
Výstup na vrchol, 1-denní
Stát
Srí Lanka
Další státy
Srí Lanka
Počet dní
1
Vhodné měsíce
prosinec, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
7 km
Nejvyšší bod
2243 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Městečko Dalhousie je jedno ze dvou výchozích míst na posvátnou Adamovu horu. První, kdo nás v městečku vítá, jsou drzé až oprsklé opice, usazené přímo u cesty, připravené vám něco ukrást. Nechápavým pohledem sledují můj zdvižený prostředníček, když se kolem nich mihneme. Ve městě je živo a trochu rušno, jako na Matějské pouti. Na tržnici nakupujeme zeleninu a o kousek dál bokem cesty vaříme pozdní oběd a nasáváme zdejší poutní atmosféru.

Nadešel čas popojít. Naše kola zanecháváme v malém domku na úpatí hory u místních lidí. S batohem plným pití, teplého oblečení, stanem, karimatkami a spacáky vyrážíme na cestu, vlastně výstup na vrchol hory Adam´s Peak .

Po nekonečném schodišti

Hodinky ukazují něco málo po 17 hodině místního času a my ukrajujeme první metry ze sedmikilometrového výstupu. Z počátku je stoupání mírné. Procházíme vstupním obloukem, kolem dagoby japonsko – srílanského přátelství, kde nám starší mnich uvazuje na zápěstí šňůrku pro štěstí a přeje šťastnou cestu na vrchol.

Záhy cesta přechází v nekonečné schodiště až do výšky 2224 m. Cestou na vrchol míjíme spoustu poutníků všech věkových kategorií a chvíli nás doprovází i pes. Příjemně se ochlazuje a vítr osvěžuje naše tváře. Postupně odlehčujeme i zásoby vody. S přibývající výškou se zpětný pohled mění v pohled letecký.

Klikaté schodiště a stále se zmenšující domečky pod námi jsou jakýmsi ukazatelem prošlé pouti. Schody se vzpřímily téměř do vertikální polohy, což by mohlo naznačovat brzký konec stoupání. Se setměním dorážíme na vrchol, kde vyhledáváme místo, stavíme stan a příjemně unavení usínáme.

Procesí poutníků při výstupu na Adamovu horu, Srí Lanka.Procesí poutníků při výstupu na Adamovu horu, Srí Lanka.

Svítání na posvátné hoře

Ráno se budíme před východem slunce po šesté hodině. Ochozy buddhistického chrámu jsou obsazeny davem lidí, zahaleným do dek a teplého oblečení, čekajících na východ slunce. Někteří se modlí již nyní, jiní vyčkávají s modlením až na východ slunce, který přichází před sedmou hodinou, prý aby nerušili Buddhovu snídani.

Jsme úplně okouzleni zdejší atmosférou a houpeme se na vlnách frekvence buddhistické melodie vycházející z chrámu. Ne však na dlouho, protože spěcháme na západní část hory, abychom mohli spatřit zajímavý úkaz: piéce de résistance. Údolí a roviny pod námi jsou zality mraky z mlhy stoupající od pobřeží Indického oceánu. Na takto vytvořené přírodní mléčné zrcadlo, slunce vrhá přesný stín vrcholové pyramidy probouzející se hory. S přibývajícími paprsky a výškou slunce, takto vytvořený stín, ubíhá zpátky k vrcholu, až záhy úplně zmizí.

Výhledy z vrcholu Adamovy hory, Srí Lanka.Výhledy z vrcholu Adamovy hory, Srí Lanka.

Zatímco se stín ztratil a na protější straně doznívají motlitby, my pomalu sestupujeme zpět do údolí po nekonečných schodech. Opět letecké pohledy, tentokráte přecházející v ranní panoramata. Ochlazená těla jsou postupně prohřívána sluncem. V ranní orosené trávě se nějaká pijavice zakousla Evě do nohy. Za pomocí místních se nám jí podařilo odlepit.

Po dvou hodinách sestupu jsme opět u našich kol.

Převzato z: www.tern.cz

Ubytování a jídlo

V Dalhousie

Potřebné vybavení

Dostatek pití a jídla, vhodnou obuv a teplé oblečení – na vrcholku může být poměrně chladno.

Přístup na začátek

Do Dalhousie autobusem, taxíkem, tuk tukem. Vlak jezdí pouze do Hatton.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Nedoporučujeme chodit na trek v období úplňku a Nového roku (na Srí Lance se slaví v půlce dubna).

Počet lidí za rok (odhadem)

Hodně

Základní trasa

Dalhousie (popřípadě z Ratnapura) - Adamova hora a zpátky

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: