Hory a kinematografie + VIDEA

Hory a kinematografie + VIDEA

Taky milujete adrenalinem nabité trailery, které ve vás vyvolávají chutě sbalit batoh a vydat se do hor? Připravil jsem pro vás takové menší menu složené z těchto krátkých videí.

Níže uvedené snímky jsou nejen dobře natočené upoutávky, ale schovávají se za nimi také pozvánky k úžasným filmům*. Jinak řečeno, proč byste měli skončit po jednom soustu, když na vás čeká plný talíř specialit.

Následující ukázky patří k mým nejoblíbenějším snímkům. Nejedná se však jen o typické dokumenty o skalním lezení. Dovolil jsem si přidat dva filmy z horského prostředí a jednu adrenalinovou pecku na závěr, kterou mám obzvláště rád. Pojďme se na ně tedy podívat.

Za kvalitní podívanou ručí jména jako Ueli Steck, Alex Honnold, Chris Sharma, Dean Potter a další skvělí lezci.

Slackline, base jumping a jiné šílenosti.

Tak toto je opravdová lahůdka, která byla oceněna na mnoha festivalech. V hlavní roli Leo Houlding a jeho parta. Borci mají v plánu vylézt volným stylem na Mount Asgard (2015 m) severní stěnou a následně si z vrcholu skočit base jumping. Vše jim ztěžuje mrazivé prostředí, protože Mount Asgard leží na Baffinově ostrovu.

V hlavní roli opět Leo Houlding. Tentokrát mu sice nedělá problém mrazivé počasí, ale technická obtížnost cesty Prophet (prorok), která se plazí po slavném El Capitanovi a pracoval na ní deset let.

Bouldering v podání borců jako jsou Dave Graham a Daniel Woods vás prostě nemůže zklamat.

Je možné lézt vysoké stěny bez jištění? Ano a Alex Honnold je toho živým důkazem. Když jsem tento film viděl poprvé, doslova jsem se potil hrůzou. Je otázkou, jestli vás má zkušenost naláká, nebo odradí.

A teď ty filmy. První z nich vypráví tragický příběh popisující pokus o severní stěnu Eigeru (3970 m) z roku 1936. Film se jmenuje Nordwand nebo-li North Face.

Druhý snad ani nepotřebuje komentář, přesto pár větiček o tomto kultovním filmu napíšu. Řeč je o snímku Pád do ticha, který je založen na skutečné události. Dva mladí horolezci se vydali Do And, aby vylezli na dosud nedotčený vrchol. Při cestě dolů se jeden z nich zraní a drama začíná.

Slibovaná adrenalinová pecka…

*U některých z uvedených snímků neexistuje delší verze

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: