Horská výzva v Jeseníkách měla vše. Sníh déšť i mlhu

Horská výzva v Jeseníkách měla vše. Sníh déšť i mlhu

  Spousta vody, sněhu a k tomu vítr i mlha. Úvodní díl série horských maratonů dvojic Rock Point – Horská výzva nabídl běžcům snad úplně vše. Závod startoval v pátek 13. dubna v Koutech nad Desnou a trať v délce 57 kilometrů zvládli ti nejrychlejší za méně než osm hodin.

Na startu se sešlo přes sto třicet týmů, které se přesně o půlnoci vydaly na na trať. Hned první zkouškou byly potoky vody, které se v prvních kilometrech valily přes cestu. Hlavní prověrka ale na týmy čekala až na hřebenu, kde se k mlze přidala i sněhová vánice a teploměr na Pradědu ukazoval minus devět stupňů. „Bylo tam všechno – zima, bláto, závěje, mlha, sněžilo i pršelo. V jednom místě jsme ani nemohli najít kontrolu. Zkrátka super!“ neskrýval nadšení Jakub Řídel z týmu TERC, který byl společně s Martinem Stárkem v cíli klasifikován jako druhý.

Od Červenohorského sedla, které půlilo trať, se začal na špici osamostatňovat tým SK Valašského království ve složení Rostislav Filipec a Zbyněk Cypra. Na Pradědu byli první, další týmy měly ale jen minimální odstupy. „Nejhorší byl asi závěrečný seběh Divokým dolem, kde byl náročný zmrzlý traverz a místy se sníh hodně bořil,“ vysvětloval Zbyněk Cypra. I z obtížném úseku ale vybíhali jako první a na posledních kilometrech už před sebe nikoho nepustili. „Začátek byl strašně rychlý a my jsme ocáskovali někde na konci. Ukázalo se však, že tyto závody se nevyhrávají na prvním ani na druhém kopci, ale vždy až na konci. I když sníh byl velmi vysilující,“ přiznal Rostislav Filipec.

Třetí v cíli byl Sanasport, který před závodem složil loňský vítěz Václav Král se šumperským Pavlem Paloncým. Na Pradědu ještě tato dvojice ztrácela na čelo patnáct minut, při náročných sebězích ale využili svých bohatých zkušeností z orientačního běhu a byl z toho bronz. „Měli jsme kousek ke čtvrtému místu, ale i ke druhému. Celý závod jsem ale spíš než s tratí, bojoval sám se sebou,“ prozradil Paloncý a jeho parťák dodal: „Pavel si už v první polovině vyvrátil kotník. Mě podmínky ani moc nevadily, čekal jsem je ještě horší. Sníh byl docela zmrzlý a tolik se nebořil,“ podotkl Václav Král.

Na nejvyšší stupínek se sice postavila jen jedna dvojice, vítězem ale bylo všech 102 týmů, které dorazily až do cíle a odnesly si spoustu zážitků. „Těší mě, že se prvního závodu zúčastnilo tolik lidí. Zájem vzrůstá a velmi nám pomohl příchod hlavního partnera. Snad je to znamení, že to neděláme špatně,“ přemýšlí ředitel závodu Pavel Zitta. Nejen on, ale i všichni závodníci se už mohou pomalu připravovat na druhý díl Rock Point – Horské výzvy, který v červnu přivítají Krušné hory. „Můžu slíbit, že trať bude úplně jiná už jen tím, že bude na suchu. Navíc proti Jeseníkům bude mít poloviční převýšení, naopak bude o patnáct kilometrů delší,“ prozradil na závěr Zitta.

Rock Point – Horská výzva, 1. díl

Kouty nad Desnou, 13.-14. dubna, 57 kilometrů

Výsledky

Kategorie Muži: 1. Rostislav Filipec, Zbyněk Cypra (SK Valašského království) 7:37:11, 2. Jakub Řídel, Martin Stárek (TERC) +3:05, 3. Václav Král, Pavel Paloncý (Sanasport) +5:02, 4. Michal Peitz, Jan Zemaník (OpavaNet/Tilak) +7:15, 5. Petr Míl, Filip Šilar (Czech Adidas Terrex 1) +9:14.

Kategorie Ženy: 1. Patrícia Gánovská, Božena Kováčová (Run Forrest Run) 9:11:54, 2. Zuzana Kroutilová, Jana Ševčíková (Zuzka a Janka) +58:17, 3. Kateřina Rešová, Klára Vozdová (Trubadůrky) +1:15:43.

Kategorie Mix: 1.Jiří Martikán, Alice Martikánová (Horolezci FM) 9:18:27, 2. Jaromír Wojtyla, Veronika Jerglíková (Závisláci) +5:33, 3. Vláďa Mezlík, Pavlína Procházková (Loko Mix) +9:44.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: