Horseshoe Hell: 280 lezců, 24 hodin! Kdo byl nejlepší?

Horseshoe Hell: 280 lezců, 24 hodin! Kdo byl nejlepší?

Odpověď není jednoznačná, protože na čtyřdenním lezeckém festivalu „Horseshoe Hell“, který je každoročně konán v Arkansasu, se soutěžilo ve více kategoriích. Tu královskou ovšem vyhrál Alex Honnold s neuvěřitelnými 151 cestami, které se šplhaly až k obtížnosti 9+ (podle UIAA).

24 hodinovka v rámci lezeckého festivalu Horseshoe Hell se konala už devátým rokem a získává na jméně, o čemž svědčí rostoucí počet lezců. Letos se opět účastnil také Alex Honnold, který v elitní kategorii naspřádal 151 cest, z nichž některé dosahovaly obtížnosti 9+. Kategorie „elite“ spočívala v tom, že každá cesta byla ohodnocena určitým počtem bodů v závislosti na obtížnosti. Alex dosáhl skóre 43490 bodů. V ženské kategorii zvítězila Bobbi Bensmanová, která naspřádala 20090 bodů za 125 cest. Nejvíce cest má na svém kontě Everett Pauls, který jich za 24 hodin stihl 247. Nejobtížnější z nich byla za 8+.

Skalní maratonci?

Speciálním závodem, a tak trochu kuriozitou, která si však zaslouží obdiv, byl ten, který měl časový limit 36 hodin. Tady mezi s sebou soutěžilo pouhých deset statečných. Vítězi se stali David McGee a Jordan Horner, kteří měli shodně 354 cest. Pokud by cesty měly v průměru 15 metrů, tak by to znamenalo, že nalezli více než 5000 vertikálních metrů! Už teď se někteří závodníci dožadují závodu na 48 hodin.

Zúčastnit se není jednoduché

Pokud vás festival zaujal, musíte příští rok do státu Arkansas na jihu USA, přesněji řečeno do kaňonu Horseshoe. Už pouhá registrace do závodu je však doslova loterie. Jeden rok byly všechny on-line registrace zabrány za čtyři minuty. Dnes již o vybraných šťastlivcích rozhoduje náhodný losovací systém. Není divu, že je takový zájem. Údajně se jedná o čtyři dny plné hudby, tance, workshopů, soutěží (např. „páka“), přednášek a samozřejmě lezení.

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: