Horolezecký problém s názvem Fitz Traverse vyřešen

Horolezecký problém s názvem Fitz Traverse vyřešen

Američani Tommy Caldwell a Alex Honnold nedávno dokončili jeden z největších patagonských projektů, který nese jméno – Fitz Traverse.  A jak už název napovídá, kompletně přelezli hlavní hřeben masívu Fitz Roy včetně stejnojmenné hory.

Opravdu není mou potřebou Alexe Honnolda neustále připomínat, ale když ten kluk pořád „vyvádí“ něco, co prostě stojí za zmínění, článek a obdiv. Snad každý ho měl zaškatulkovaného za bigwallového šílence, který leze bez jištění, když najednou provede pěti denní alpinistický výstup světového formátu. Jako bývalý plavec bych to přirovnal k tomu, když v té době motýlkář Michael Phelps „z ničeho nic“ překonal světový rekord na 200 metrů kraul. S Alexem je tedy potřeba do budoucna počítat i ve světě hor.

Výstup měl samozřejmě dva aktéry. Dvojici doplňuje Tommy Caldwel, o jehož výstupech se můžete dočíst zde. Tommy byl do této chvíle veřejností rovněž brán spíše jako bigwallový specialista.

Američané do hřebene nalezli 12. února. Výstup vedli ze severu na jih, takže postupně přelezli vrcholy Aguja Guillaumet, Aguja Mermoz, Cerro Fitz Roy (3405 m), Aguja Poincenot, Aguja Rafael Juárez, Aguja Saint-Exúpery a Aguja de l’S. Tato linie v sobě skrývá pět kilometrů skalního lezení s pasážemi o obtížnosti až 7a a převýšení více než 4000 metrů. Celkem výstup zabral pět dní.

foto: Ronaldo Garibotti, zdroj: climbing.com

Počasí jim vyšlo na jedničku, ale kvalita skály nebyla příliš dobrá, když ve skalních spárách bylo množství ledu a sněhu. Za to mohla především skutečnost, že letošní sezóna byla jedna z nejhorších, co se srážek týče.  Zajímavostí je, že při výstupu většinou nepoužívali lezečky, ale tzv. „approach shoes“, takže hybridní tenisky/lezečky (pro představu doporučuji „vygooglit“ Usmívající se).

Vzhledem k náročnosti a délce výstupu svoji výbavu redukovali na minimum. O tom svědčí třeba i skutečnost, že s sebou měli pouze jeden spacák. Kompletní seznam výbavy je níže v tabulce.

2 batohy (35 a 25 l)

1 spacák

1 stan

1 vařič + 3 plynové bomby

1 cepín

2 páry maček

1 šroub do ledu

3 friendy

2 sady vklíněnců

60 ti metrové lano 9,8 mm

80 metrů pomocné šňůry 6 mm

3 blokanty/kladky

6 expresek

14 smyček

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: