Horolezci na Broad Peaku výrazně pokročili + VIDEO

Horolezci na Broad Peaku výrazně pokročili + VIDEO

Jak se zdá, věci na Broad Peaku (8047 m) se obracejí k lepšímu. Na začátku expedice měl polský tým velké problémy kvůli silným mrazům, ale v tuto chvíli, o dva týdny později, dosáhla expedice výrazného pokroku.

Ještě 17. 1. tým pod vedením Krysztofa Wielickeho „trčel“ v civilizaci. Relativně daleko od base campu a pákistánských osmitisícovek. Jejich vyvolenou je Broad Peak.

Cesta do base campu (18. 1. – 23. 1.)

Ani po šílených mrazech, které se dotýkaly teploty kolem -27 °C, nečekalo Poláky nic lehkého. Cesta do base campu představovala  šlapání v zimních podmínkách. Začali z vesničky Askole, která je ve výšce 3100 metrů. Na cestě do tábora jim s vynáškou pomáhalo třicet nosičů.

23. 1. Dorazili na místo, které se pro následující týdny stane jejich domovem a útočištěm.

Krátké video, které dokumentuje trek do základního tábora

První výstupové dny (25. 1. – 29. 1.)

25. 1. vyrazil čtyřčlenný tým ve složení Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski a Amin Ullah Baig (pákistánský horolezec) postavit první výškový tábor.

Z 27. na 28. ledna dvojice Kowalski – Malek přespala v prvním výškovém táboře (5400 m). Další den natáhli 450 metrů fixních lan až do výšky 5900 metrů. Odpoledne (14:30) začali sestupovat směr základní tábor. Po cestě potkali druhý tým (Berberka-Bielicky). Ti měli v plánu 29. 1. natáhnout fixy až do výšky 6200 metrů, kde by měl stát druhý tábor.

Dá se předpokládat, že rychlý postup bude pokračovat i v dalších dnech, protože předpověď počasí hlásí slunečno a minimální vítr a to až do 5. února. Takové okno se podle Poláků musí pořádně chytit za pačesy.

S využitím portalgorski.pl


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: