Hora Ostrý v Královském hvozdu

Hora Ostrý v Královském hvozdu

Ostrý je výrazná hora na severozápadním okraji Šumavy. Je tvořena dvěma dominantními vrcholy, které svým tvarem dělají čest svému jménu.

Jde o Velký (1293 m) a Malý (1266 m) Ostrý. Oba skalnaté výběžky jsou od sebe odděleny nehlubokým asi 500 m dlouhým sedlem. Právě charakteristický tvar hory dal vzniknout jejímu lidovému názvu Prsa Matky Boží, kterým je hora nazývána například v knihách spisovatele J.Š. Baara.

Oba vrcholy se nacházejí na německé straně hranice. Vrcholová skála vyššího z nich je však od hranice vzdálena jen několik metrů. Těsně pod  touto skálou, ze které se otvírá nádherný kruhový výhled na Šumavu a navazující Český les, byla v roce 1897 otevřena horská chata. Ta po několika úpravách funguje dodnes jako restaurace i noclehárna. Její vzhled, umístění a ráz okolní krajiny jí dodávají téměř alpský charakter.

Z protějšího, o něco západněji ležícího, Malého Ostrého můžete za příznivého počasí pozorovat elegantní kroužení paraglidistů, kteří využívají nedaleké startovací plochy  umístěné na hraně strmého západního úbočí hory.

Z české strany byla hora v minulosti dlouho nedostupná vzhledem k uzavření hraničního pásma.

Dnes je však paradoxně díky zpevněným lesním silnicím, které tu zbyly po posádkách pohraničníků, výstup k ní poměrně pohodlný.

Přístup:

Pěšky:

Nejoblíbenější výstupová trasa vede z vesnice Hamry po modře značené asfaltové cestě podél Bílého potoka. Je 6km dlouhá s převýšením necelých 700m. Vede hlubokým lesem v chráněném území Královského hvozdu. Nově tuto trasu lemuje naučná stezka s třinácti zastaveními. Na rozcestí Stateček se k ní připojuje alternativní trasa značená ze Špičáckého sedla přes Černé jezero.

Z německé strany je výchozím místem různě obtížných výstupových tras parkoviště u obce Lam – Lambach.

Na kole:

Obě trasy z české strany až k rozcestí Stateček jsou označené také jako cyklotrasy. Odtud je poslední zhruba 2km nutné dojít pěšky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: