Holky, nenechejte se škatulkovat. Buďte aktivní a své!

Holky, nenechejte se škatulkovat. Buďte aktivní a své!

Ačkoliv žijeme v době, kdy mezi pohlavími máme zaručena stejná práva, těžko se zbavujeme zažitých představ o tom, jak by se muži či ženy měli chovat a co by měli či neměli dělat. Pokud se zaměříme na outdoorové aktivity, pořád se můžeme setkat s macho názory, že lezení po horách je čistě chlapská záležitost. Pravdou je, že se ženské také dokážou „kousnout“ a předvést excelentní výkon a kdejakého macha strčit hravě do kapsy. Pojďme se podívat na to, jak pohled na ženské v outdooru a zažitá cliché vyvracejí kolegyně z naší redakce.

Natálie Kohoutková – redaktorka webu SvětOutdooru.cz

Že se ženský nevyznají v mapách a všude zabloudí? Blbost! Od školy mě bavil orienťák, kde mě zasvětili do tajů vrstevnic, azimutů a čtení terénu. Když jsem začala vyrážet na výpravy do hor s kamarády, náramně se mi to hodilo.

Nejvíc asi v rumunském Retezatu, kde se pěšina, která podle mapy vedla do údolí, ztratila v lánech vysoké trávy na bočním hřebeni. Vracet se dvoudenní oklikou se nikomu nechtělo, tak jsem naši výpravu, která čítala více chlapů než holek, vedla cestou necestou půl den skrz les s popadanými stromy, zarostlé louky v údolí, kde nám kopřivy sahaly až po pás, i přes potok s medvědími stopami v blátě do údolí k chatě Gura Zlata.

Od té doby následovala spousta jiných výprav, často i bez chlapů, a večery prosezené plánováním nad mapou jsou zkrátka moje srdcovka.

Natálie Kohoutková při sestupu z nejvyšší hory Reunionu - Piton des Neiges (3 070 m) - do kaldery Cilaos. Tak kolik výškových metrů ještě?
Natálie Kohoutková při sestupu z nejvyšší hory Reunionu – Piton des Neiges (3 070 m) – do kaldery Cilaos. Tak kolik výškových metrů ještě?

Již několikátou sezónu Salomon svými kampaněmi podporuje ženy milující outdoor v bourání zažitých stereotypů, jakými je na ně nahlíženo. Jak se s těmito stereotypy milovnice outdooru vypořádají, ukazují na sociálních sítích v příspěvcích označených hashtagem #SalomonWMN. Vloni se spolu s označováním příspěvků pojila i soutěž o účast na události WMN’s Weekend. Více o akci a novinkách v jarní kolekci se dozvíte tady.

Kateřina Petríková – šéfredaktorka webu HedvabnaStezka.cz

Holky prý vždycky mají kosmetické taštičky plné všech těch možných krémů, řasenek a dalších serepetiček. Přiznávám se bez mučení, že do hor nosím kartáček a pastu, občas deodorant. A ten jen kvůli parťákovi. Mně by rozhodně nechyběl.

Nejdéle jsem se vydržela nemýt skoro tři týdny v kuse. Ale tak ono se v zimním indickém Himálaji stejně moc nezpotíte, když se teploty vyšplhají přes den maximálně tak na mínus pět stupňů (o těch nočních ani nemluvím). A ta zima je vlastně plus, protože vlasy můžete zakrýt čepicí a není potřeba ani hřeben. Zabíral by v batohu stejně zbytečně moc místa!

Kateřina Petríková, Podvečer na treku v Peru a čas na hygienu.
Kateřina Petríková, Podvečer na treku v Peru a čas na hygienu.

Gabriela Šírová – ředitelka festivalů Expediční kamera a Snow Film Fest

Ideální dovolená pro holku je v pětihvězdičkovém hotelu s wellness? Rozhodně ne! Často ze všech stran slýchám věty jako „ty jsi ale statečná, že s ním takhle cestuješ“. Jsem ale opravdu tak statečná?

S přítelem cestujeme většinou s batohem na zádech, spíme venku pod širým nebem, ve stanu, případně v autě. V létě i v zimě. S možností koupání maximálně v moři nebo v nějaké horské tůňce. Jen těžko svému okolí vysvětluji, že miluji, když na dovolené můžu přemýšlet jen nad tím, co ten den uvidím, kde budu spát a co budu jíst.

Pro outdoorovou holku je přece tak krásné slyšet chlapa říkat: „Já tě do pětihvězdičkového hotelu nevezmu, vezmu tě do milionhvězdičkového hotelu kdekoli na světě!“ Statečná tedy v žádném případě nejsem, já mám tento způsob cestování přece taky ráda!

Gabriela Šírová, Na treku ve španělské Sierra Nevadě se vším, co potřebuje k přespání ve volné přírodě.
Gabriela Šírová, Na treku ve španělské Sierra Nevadě se vším, co potřebuje k přespání ve volné přírodě.

Co se outdoorovým holkám může hodit

Bunda Salomon Outspeed 360 3L JKT W

Bunda Salomon Outspeed 360 3L JKT W

Každý prvek této bundy je navržen pro rychlý pohyb. Je vyrobena z mimořádně lehké voděodolné tkaniny, zajišťuje kompletní ochranu před drsnými podmínkami, přitom je však natolik skladná, že ji složíte do náprsní kapsy. Zip je pružný a manžety a strany lemu jsou elastické, aby zamezily profuku. Tato bunda se vzorem MotionFit™360 umožní neomezený pohyb a při nošení vám bude připadat ještě lehčí, než doopravdy je.

Infocena: 6 390 Kč

Boty Salomon Vaya MID GTX

Nové kotníkové turistické boty ve speciálním dámském provedení jsou určeny pro ženy holdující outdooru, které chtějí dobít energii a být v úzkém kontaktu s přírodou. Měkký okraj a technologie Sensiflex se pohodlně přizpůsobí noze a vyšší opora pro kotník, pevná síťovina, podrážka Contagrip® a voděodolná membrána Gore-Tex vám poskytnou správný záběr a ochranu na všech túrách. Díky jednoduchým liniím a zvoleným barvám jsou tyto boty hned po vybalení pohodlné, praktické a stylové.

Infocena: 3 050 Kč

Legíny Salomon Comet Tech Leg W

Legíny Salomon Comet Tech Leg W

Dámské legíny, které neznají hranice. Můžete je nosit na běhání, turistiku, lyžování, jógu nebo lezení. Jsou vyrobeny z pohodlné pružné tkaniny bez zipů, takže si je můžete stáhnout až dolů a zastrčit si lemy do bot. Díky pokročilé technologii Advanced Skin Active Dry je výrobek vhodný ke každodennímu nošení a lehká, pružná pletená tkanina rychle schne. Širší nastavitelná pasovka zajišťuje pohodlí a neškrtí. Tento kousek oblečení budete chtít nosit pořád, ať už na sport či v kombinaci se svetrem.

Infocena: 1 290 Kč

Tyto a další kousky do tvého šatníku najdeš na www.salomon.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: