Holeček&Petreček dnes vyráží na Gasherbrum

Holeček&Petreček dnes vyráží na Gasherbrum

Marek Holeček a Tomáš Petreček právě dnes odlétají do Pákistánu na další pokus o novou cestu v jihozápadní stěně Gasherbrumu I.

Oba horolezci se pokusí o prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou osmitisícovky Gasherbrum I (8068 m). Marek Holeček se o tuto cestu pokoušel již v letech 2009 a 2013 spolu se Zdeňkem Hrubým. V prvním případě cestu nedokončili kvůli Zdeňkovým zdravotním problémům, v druhém případě se rozhodli pro sestup kvůli špatným podmínkám, Zdeněk Hrubý nakonec při sestupu udělal chybu při jištění a při pádu zahynul. V roce 2010 se o dokončení výstupu chtěl pokusit i Radek Jaroš s Liborem Uhrem a Petrem Maškem, ale z důvodu počasí a sněhových podmínkách tenkrát od záměru upustili.

Oba horolezci na vrcholu již stáli po výstupu normálkou, tedy hlavním cílem je samotný prvovýstup alpským stylem, nikoli samotný vrchol. „Mě se v tom líbí ta možnost něco objevovat, šlapat do neznáma,“ vysvětluje Marek Holeček svou posedlost tímto provvýstupem.

Cílem je aklimatizovat se v běžné výstupové cestě severovýchodní stěnou, kterou chtěj využít pro sestup a zároveň v táboře cca v 7000 metrech nechat stan. Hlavní cíl expedice, tedy JZ stěnu, Marek Holeček už do 7500 metrů zná, zbylých 600 metrů výstupu je velkou otázkou. Předchozí dva výstupy v této stěně (Jerzy Kukuczka a Wojciech Kurtyka v roce 1983 a Valerij Babanov a Viktor Afanasiev v roce 2008) vrcholovou část obešly přes hřeben do dalších již existujících cest).

Mára Holeček

Marek Holeček *1974

Přední český horolezec, který se rád vydává na náročné lezecké terény a cesty v maximálním počtu dvou, nanejvýš tří lidí. O svých cílech říká: „Pokud štěstí dá své svolení, tak vznikne i nová cesta.“ www.marekholecek.cz

Co si mám představit pod názvem Wild Challenge?

Mára: Jakmile přidám slova jako Karákóram, osmitisícový obr Gasherbrum I, pokus o novou cestu alpským stylem, a přihodím poslední indicii shrnující podstatné, čili výprava, mělo by být jasné, o co běží. Možná lehce zavádějící je slůvko výprava. Běžnější termín expedice mi ale evokuje těžkopádnost mnohahlavé skupiny, kde vrchol kopce byl jediný cíl. Patřilo to k době a přístupu, ale zeměkoule se nepřestala otáčet. Pro mě je cíl samotná cesta a vrchol je pouhou laskominkou na závěr.

Tomáš: Začátkem července odlétáme společně do Pákistánu. Čeká nás prvovýstup jihozápadní stěnou vysokou 2500 m, která se zvedá k nebi v závěru ledovce Abruzzy. Jediný, kdo se kdy o tuto cestu doposud snažil, byla legendární dvojce Kurtyka s Kukuzckou. Při pokusu prostoupit horní partií hory ale nakonec přelezli zcela do jižní stěny, kde svůj prvovýstup napojili na americkou cestu.

Mára: Přesně tak, Gé jedna, neboli „Gé bod“, jak ji familiérně tituluji, má překrásnou jihozápadní stěnu, končící ve výšce 8068 m. A světe, div se, přirozená diretka od úpatí k vrcholu je do dnešních dnů panensky čistá.

Tomáš bude v Karákóramu testovat nové vybavení, o co jde?

Tomáš: Na trh s alpinistickou výbavou vstupuje firma Salomon. Už jsem vybavení z kolekce Salomon S-LAB X Alp zkoušel v Alpách a beru ho s sebou i do Karákóramu. Obuv, oblečení i batohy jsou určeny především pro rychlejší pohyb ve vysokých horách, ale většinu modelů oceníte i v našich podmínkách.

Tomáš Petreček

Tomáš Petreček *1979

Opavský horolezec a všestranný extrémní sportovec, úspěšný zejména v závodech Adventure Race. Během expedice bude testovat vybavení Salomon. www.tomaspetrecek.cz

Salomon

Čeká vás první společný pokus o prvovýstup.

Mára: Tomáše jsem si vybral ze zištných důvodů, dokáže v klidu vydýchat mou roztěkanou a vznětlivou povahu, a pak je mladší, lepší a hezčí. No neber to! Možná se zdá, že jsme na hlavu padlí, když hodláme s Tomem tahat čerta potřetí za ocas. Jedno rčení ale tvrdí, že kvalita žití není jen žít. Oba dva jsme se v tomhle bodu našli, protože srdce dobrodruha tluče radostněji, když se něco děje. Neznamená to, že mimo hory nenajdeme naplnění, to je blbost. Ale právě v horách se nabízejí tak silné zážitky, že stojí za to pokoušet tu vrtkavou štěstěnu. Otočme nový nepopsaný list, kde naše „Divoká volba“ bude uprostřed léta plnit úplně nové řádky.

Tomáš: Prvovýstup na osmitisícovce je velká výzva, o to větší, když mám možnost jet s Márou. Docela jsme si spolu sedli, takže je to pro mě velká příležitost. Navíc se můžeme soustředit jen na samotný prvovýstup, protože jsme oba už na vrcholu stáli. Pokud budou lidi ochotní držet nám palce, tak o to tímto společně prosíme. Informace bude možné sledovat na serverech, které ještě před odletem zveřejníme.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: