Holeček a Hrubý letos jedou na tři expedice + VIDEO

Holeček a Hrubý letos jedou na tři expedice + VIDEO

Nepál, Pákistán a Antarktida, všechna tato místa chtějí navštívit za pouhých osm měsíců. Marek Holeček a Zdeněk Hrubý vytvořili silný tým, jehož expedice v sobě vždy mají přidanou hodnotu. Letos se bude dokonce konat úklid v 6500 metrech…

Tři různá místa, tři různé hory, tři různé prvovýstupy

Tak přesně to vystihuje horolezeckou expedici „Never Stop Exploring!“, která už je v plném proudu! Odlet na první štaci v Nepálu proběhl v půlce dubna a v nejbližších dnech by měl začít výstup jako takový.

TALUNG – Nepál 2013

Kdy: 15. 4. 2013 – 30. 5. 2013

Boj s počasím, možná i takto bude po návratu nazvána expedici na sedmitisícovku Talung (7343 m). Důvodem je blízkost Bengálského zálivu a skutečnost, že masív Talungu je první velkou hradbou pro přicházející vodou nasáklé mraky.

Kromě počasí se horolezci budou muset vypořádat se severozápadním pilířem. Pokud to zvládnou, tak půjde o prvovýstup. Lezení samotného pilíře by mělo zabrat 7-8 dní.

Marek Holeček trochu odlehčil atmosféru, když řekl, že si posbírají svoje saky paky, které tam nechali při předešlém pokusu (6500 metrů).

Dalo by se říct, že Talung je srdcovou záležitostí Marka Holečka. Už v roce 2004 si na této nepálské sedmičce vylámal zuby a v plánu byla také v roce 2008.

Pákistán – Gasherbrum I. 8068m

Kdy: červenec 2013 – srpen 2013

Zápis na horolezecké výsluní, to znamená prvovýstup na osmitisícovku Gasherbrum I (8068 m). Pokud by byl průstup jihozápadní stěnou úspěšný, tak by se české horolezectví po 23 letech opět dočkalo prvovýstupu na osmitisícovku. V roce 1990 se to naposled podařilo Josefu Rakoncajovi, když prostoupil severní stěnou Šiša Pangmy.

Tato expedice zároveň znamená návrat k rozdělané práci z roku 2010 (pokus ukončen ve výšce 7500 metrů – zdravotní problémy Zdeňka Hrubého).

Dříve se o cestu pokoušel také legendární Jerzy Kukuczka a Valerij Babanov, ale v závěrečné pasáži uhnuli na hřeben. Hrubý s Holečkem chtějí jejich cestu, jak se říká, „narovnat“.

Antarktida – Smith Island 2013

Kdy: 28. 12. 2013 – 10. 2. 2014

Tento poslední díl trilogie je nejvíce zahalený rouškou tajemnosti. Horolezci v podstatě nemají žádné podrobnější informace. Ví jen to, že jejich vytoužená hora se jmenuje Mount Foster (2105 m) a její stěna je vysoká dva kilometry.

Mount Foster byste našli na ostrově Smith Island, který je dlouhý třicet kilometrů a má tvar nudle (nejširší bod cca 5 km). Nestálost počasí je opět zaručena, jelikož ostrov bičují ze všech stran vzdušné proudy.

O této výpravě už snili několikrát, vždy skončila na logistických problémech (zařízení odvozu – lodě). Loď už je však zaplacená, takže couvnout se z tohoto mrazivého projektu nedá.

Koho by zajímala tiskovka, kterou před odjezdem dvojice horolezců uspořádala, tak ji celou může zhlédnout níže.

Pokud vás zajímají další informace o expedici, tak se neváhejte podívat na stránky jednoho z hlavních sponzorů expedice The North Face.

The North Face

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: