HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Historie značky Didriksons (1913 – 2013)

Historie značky Didriksons (1913 – 2013)

Zkusme se přesunout v čase o 100 let zpátky do roku 1913, kdy se v malé švédské vesnici na západním pobřeží Švédska začíná příběh rodiny Didriksons.

Hanna a Julius Didrikson otevírají v přístavní vesničce Grundsund v oblasti Bohullan ve Švédsku Oilskin továrnu na výrobu vysoce kvalitních nepromokavých oděvů pro rybáře.

Oilskin oděvy = oblečení zejména pro rybáře, které bylo vyrobeno z pevného plátna. Toto plátno bylo buď naolejováno, aby byla poskytnuta voděodolnost, nejčastěji se používal lněný olej, nebo na něj byla nanesena vrstva téru.

V roce 1930 začíná továrna používat vulkanizovanou gumu, která je posunem vpřed ve voděodolnosti. Následně na to je v roce 1947 vynalezen stroj, který tepelně spojuje švy, což způsobí explozi na trhu s nepromokavým oblečením. Didriksons začíná této technologie okamžitě využívat. V průběhu dalších let se výroba neustále zvyšuje, a tak společnost Didriksons začíná otevírat pobočky v dalších vesnicích Ravlanda a Uddevalla. V roce 1970 je celá společnost Didriksons přestěhována do Amalu.

Počátkem 70. let prožívá Didriksons neskutečný úspěch. Společnost otevírá výrobu v Portugalsku a celkem již zaměstnává 300 lidí. V těchto letech je vynalezen polyuretan, tenký a lehký materiál, který je naprosto voděodolný. Z tohoto materiálu začíná Didriksons vyrábět, což se projeví jako zlom v prodeji produktů Didriksons. V roce 1984 získává Didriksons evropský rekord v počtu prodaných kusů díky nepromokavému setu Dick, kterého je prodáno na 120 tisíc kusů.

prdidr

80. léta přináší další velké inovace v oblasti materiálů. První technické neboli prodyšné materiály, které jsou zároveň naprosto voděodolné a páskovací stroj, který podlepuje švy.

prdidr

Kvůli upevnění pozice na trhu přechází v roce 1986 značka Didriksons pod jinou švédskou značku a v roce 1996 se stává součástí společnosti New Wave group. Následující roky patří v historii Didriksons k těm méně úspěšným. Výrobky Didriksons jsou sice vyráběny, ale nesou jméno jiné značky. Jediné produkty, které nesou název značky Didriksons jsou dětské modely. Společnost, která vznikla v podkroví v Grundsundu v roce 1913 je nyní na samém pokraji zapomenutí – ve svých 85 letech.

prdidrprdidr

Je tu ale muž, který stále věří ve značku Didriksons1913 a její tradici, kterou representuje. Sören Andreasson, stejně jako Julius a Hanna před mnoha lety, vidí na trhu poptávku po funkčním, voděodolném a oděruvzdorném oblečení. Úspěšně Didriksons1913 vykupuje z této skupiny. V této době společnost nabízí pouze dětské nepromokavé kombinézy. Nafaxuje tedy nabídku potenciálním zákazníkům a čeká. 23. srpna 1998 v 9.30 večer přichází objednávka z Islandu na čtyři tisíce nepromokavých kombinéz. Na tomto ostrově, vzdáleném přes tisíc kilometrů, stále žijí lidé, kteří věří tomu, za čím si Didriksons stála. Energie se vrací a stojí při značce dodnes!

prdidr

Dnes, 100 let po té, co Julius a Hanna začali nanášet lněný olej na bavlnu v jejich domovské vesnici Grundsund, jsou jméno a letopočet založení společnosti vyšívány na oblečení po celém světě. Jméno Didriksons má znovu dobrý zvuk a dnešním cílem je přesně totéž co uměli její zakladatelé – dívat se vpřed – do budoucnosti…

VÝROČNÍ FILM DIDRIKSONS1913 KONEČNĚ ZDE! Tento film Vám ukáže, jak to se značkou DIDRIKSONS1913 bylo úplně od začátku…. Tak se pěkně usaďte a nechte se zavést do Grundsundu – rodného města značky.

© Svět outdooru, březen 2013, tento text je PR článkem inzerenta, text neprošel redakční ani jazykovou úpravou a obsah nemusí vyjadřovat názor redakce

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: