Himachal Pradesh – zelená oáza severní Indie v podhůří Himálaje a útočiště tibetského buddhismu

Himachal Pradesh – zelená oáza severní Indie v podhůří Himálaje a útočiště tibetského buddhismu

Zasněžené údolí ale především Země bohů – tak je tento severoindický stát na úpatí Himálaje často nazýván. Všudypřítomné božstvo zde pocítíte téměř na každém kroku. Nejen díky spoustě chrámů, z nichž některé jsou staré stovky let, ale i díky hluboce věřícím obyvatelům, kteří jsou až neuvěřitelně pohostinní!

Je rovněž jedním z nejmladších indických států, protože své konečné uspořádání získal až v r. 1971. Průměrná délka života dosahuje 72 let a porodnost v posledních letech klesla až na 1,7 dětí v rodině. Nachází se v západním Himálaji, takže počasí je zde po celý rok mnohem chladnější než jinde. I v letních měsících se denní teploty pohybují většinou jen kolem 25 °C. Obyvatelstvo tvoří především hinduisté, Punjabové, Nepálci a Kašmířané.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

Jestliže milujete hory, svěží přírodu, toužíte po laskavosti a víře, a navíc byste rádi ochutnali trochu té pravé Indie, pak Himachal je to pravé místo! Máte-li navíc rádi indickou kuchyni, tak tohle bude pro vás ráj na zemi. Protože punjabi kuchyně je ta nejchutnější ze všech indických a tady máte příležitost vyzkoušet dosytosti nejen právě ji.

Jablka v Indii?

Himachal společně s Kashmirem jsou jedním velkým „jablečným sadem” Indie. Produkce jablek představuje asi 85 % veškeré zdejší produkce ovoce. Jablka z těchto oblastí Indie nejen. že stačí pokrýt celý vnitřní trh, ale ve velkém množství se také exportují. Nicméně i přes to patří jablka v Indii mezi drahé a luxusní ovoce.

Hlavní město Shimla

Až do roku 1947, kdy Indie získala svou nezávislost na Britské koruně, sloužila rovněž jako „letní“ hlavní město.  Protože v tomto ročním období v téměř celé Indii teploty přesahují i 50 °C, britští úředníci každoročně prchali do svěží a pro Evropany pohodlné Shimly.

Dodnes zde můžete spatřit mnoho zachovalých památek úchvatné koloniální architektury. Současná Shimla je však již rušné a trochu špinavé město představující spíše ďábelskou křižovatku uprostřed malebných hor a svěží přírody. Stojí za to ji navštívit, protože ten kontrast je opravdu obrovský, tak typický pro Indii.

Navíc zde můžete nasednout na palubu vlaku Shimla – Kalka, který je zapsán na seznamu UNESCO. Nejen, že vás na pár hodin vrátí do minulosti, ale také vám otevře úplně nový pohled na indickou krajinu. Je to nepochybně jedna z nejúžasnějších technických vymožeností Indie, jelikož trasu železnice propojuje 102 tunelů, 846 mostů a vine se stovkami různých zatáček.

Přírodní oázy

Oázy klidu uprostřed nádherné přírodyje nejspíše přesně to, co zde hledáte. A také najdete. Himachal Pradesh takových míst nabízí bezpočet a potřebovali byste tu strávit pár měsíců, abyste si je mohli vychutnat.

Jedním z nich je Manali. Město, které se díky oblibě turistů rychle rozrůstá a tím i bohužel přichází o svůj klid. Když však přejdete malý most, odzbrojí vás mír a duševní rovnováha Old Manali. Původní vesnice si stále udržuje svůj specifický ráz. Stojí za to zde alespoň na chvilku posedět v některé z kaváren lemující úzkou silnici a „nasát” tu neuvěřitelnou atmosféru. Trh a obchůdky s řemeslnými výrobky kouzlo tohoto místa jen umocňují. Magický kraj, který budete jen těžko opouštět. Všude kolem vás hory, voňavé lesy, jablečné sady, dobré jídlo a neuvěřitelně laskaví lidé. Jako v pohádce!

Dharamshala

Další město a oblast, které také stojí za to navštívit. Je nezpochybnitelné, že Himachal Pradesh patří k nejkrásnějším státům Indie. K proslulosti jí však nepochybně pomohla i skutečnost, že zde již desítky let nežije nikdo jiný, než Jeho svatost 14. Dalai Lama, který v roce 1959 po nuceném opuštění Tibetu našel svůj nový domov právě zde, v  Dharamshale.

Toto duchovní město, obklopeno cedrovými lesy a štíty himalájských velikánů se stalo novým domovem nejen Jeho Svátosti ale i nové tibetské exilové vládě. Nachází se zde proslulý Chrámový komplex Thekchen Choling, který je významným duchovním centrem tibetského buddhismu a za povšimnutí stojí i zdejší knihovna, jež uchovává tisíce tibetských děl a archiválií.

Indická vláda Dalai Lamovi poskytla doživotní asyl a tím mu rovněž umožnila vybudovat nové kláštery a školy. Tyto známé stavby tibetské architektury se nacházejí i na dalších místech Himachal Pradesh. Určitě každému doporučuji nějaký klášter navštívit. Vkročte a zkuste alespoň na chvíli zapomenout na čas. Nechte se pohltit buddhistickou vírou. Vírou v lásku, porozumění, pokoru a odříkání.  A když se vám nebude chtít odejít, můžete na pár dní zůstat. Většina klášterů nabízí i ubytování a vy si tak budete moci vychutnat hloubku duchovního poselství do sytosti.

A zcela určitě ochutnejte tibetskou kuchyni! Je lahodná, chuťově podobná čínské, ale mnohem zdravější.

TIP: Lákají vás indické Himaláje? Zúčastněte se jedno ze zájezdů do Indie a poznávejte nejen horské velikány. Zájezd památky Indie a majestátní Ladak pořídíte od 41 890 Kč za 11 dní.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: