Heli Heiskanen: Finská posila Vltava Fund Ski Teamu

Finská závodnice v běhu na lyžích Heli Heiskanen patří ke zkušeným laufařkám. V loňské sezóně se už potřetí v řadě umístila v top sedmičce v celkovém hodnocení prestižního seriálu závodů dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. V minulé sezóně oblékla poprvé barvy českého Vltava Fund Ski Teamu, kterému svými výkony pomohla probojovat se na desátou příčku mezi týmy.

Co považuješ za zlomové momenty své kariéry?

Za nejdůležitější okamžik považuji rok 2017, kdy jsem se týden po dokončení Marcialongy umístila ve Finsku v mistrovství republiky na sedmé příčce v závodě na deset kilometrů klasicky. Byla jsem jen těsně za naším národním profesionálním týmem. Úroveň finského lyžování je hodně vysoká a konkurence je opravdu velká, takže jsem byla ze svého výsledku skutečně šťastná. Na mistrovství republiky bývá více než 100 závodnic a více než 150 závodníků. Běh na lyžích je ve Finsku velmi populární. Je to náš národní sport.

Kterých svých úspěchů si ceníš nejvíc?

Takových momentů je hodně. Během svého působení v závodech VISMA Ski Classics bylo pro mě největším úspěchem čtvrté místo na Jizerské padesátce v roce 2018. Ten samý rok jsem si také vyjela šestou příčku v legendárním 90 kilometrů dlouhém Vasově běhu (Vasaloppet) ve Švédsku.

Loni jsi změnila tým a odstartovala sezónu v barvách českého Vltava Fund Ski Teamu.   Jak se ti za něj závodí?

Skvěle. Týmový duch je pro mě důležitý, dobré vibrace v týmu pomáhají dosáhnout lepších výsledků všem členům. S týmovými kolegy z Vltava Fund Ski Teamu jsme si sedli. Jen mě trochu mrzí, že nemluvím česky, a v týmu máme i členy, kteří nemluví anglicky. I přes tuhle jazykovou bariéru ale panuje celkově dobrá atmosféra a toho si cením.

Jaká místa jsi v Česku zatím navštívila?

Byla jsem v Praze, je to krásné město, ale na mě trochu moc velké. Líbilo se mi v Jizerkách, Jizerská 50 patří k mým nejoblíbenějším závodům. Letos v létě jsem také byla v rámci letní přípravy společně s týmem trénovat v Orlických horách.

V loňské sezóně ses v závodech VISMA Ski Classics čtyřikrát umístila v top 10 a celkově jsi skončila sedmá. Jak jsi spokojená s uplynulou sezónou?

Jsem spokojená s výsledkem našeho týmu – celkově jsme skončili desátí, což je zatím nejlepší výsledek Vltava Fund Ski Teamu. Se svými individuálními výsledky ale spokojená nejsem. Zkrátka mám závodního ducha, co nadělám. V nadcházející sezóně chci být lepší a silnější než dřív, a to znamená i lepší výsledky.

Proč sis vybrala jsou svou disciplínu dálkové běhy na lyžích?

Myslím, že hlavním důvodem byl můj manžel, který je má v oblibě. Chtěl, abych je taky vyzkoušela. Mám ráda i kratší distance, ale závodění ve VISMA Ski Classics momentálně zabírá veškerý můj čas.

Který ze závodů VISMA Ski Classics se ti líbí nejvíc? Který je pro tebe nejtěžší?

Nejradši mám závody Toblach-Cortina a Jizerskou 50. Tyto tratě jsou pro mě ideální – dlouhá stoupání a krásná příroda. Absolutně nejtěžší je pro mě norský Birkebeinerrennet, který překonává horský hřeben mezi Renou a Lillehammerem. Každý závodník má povinnost s sebou nést po celou dobu závodu tříapůlkilový balíček, obsahující nezbytnosti pro zimní horské počasí. Ten batoh je pro mě a moje svaly noční můrou. Loni už se mi jelo líp, protože jsem tři týdny před závodem trénovala doma s batohem na zádech.

Heli Heiskanen na Prologu jednotlivců v Livignu.

Jaká atmosféra je mezi závodnicemi na Visma Ski Classics? Panuje tam spíš rivalita nebo přátelství?

Řekla bych, že atmosféra je dobrá. Pamatuji si z loňské sezóny, že se Adéla (Boudíková) divila, že se během závodu s ostatními holkami bavíme. Říkala jsem si o místo ve stopě a domlouvala spolupráci. Řada závodnic jsou i mé kamarádky.

Délka závodů VISMA Ski Classics se pohybuje mezi 42 a 90 kilometry. Jaký typ tréninku takto dlouhé tratě vyžadují?

Samozřejmě je zapotřebí perfektní kondička a výdrž, pro kterou je potřeba makat. Od loňské sezóny jsem provedla ve svém tréninku změny, ale myslím, že oproti jiným dálkovým běžcům nevybočuji. Dodržuji tréninkový plán, který mi stanovil trenér, zároveň se ale snažím poslouchat svoje tělo a dám na své pocity. Pokud se cítím unavená, raději zvolím odpočinek nebo změním plán. Z města Posio na jihu Finska, kde žiju i trénuju, občas za tréninkem vyrazím do laponského Levi nebo Vuokatti v oblasti jezer. Můj trenér bydlí daleko ode mě, takže spolu poměrně často konzultujeme trénink po telefonu, navíc může sledovat můj trénink i přes internet.

Cvičíš jógu nebo děláš nějaká kompenzační cvičení?

Ne tak často, jak bych měla. Cítím, že bych měla zařadit relaxační a protahovací cvičení častěji. Zrovna jsem si stáhla aktualizaci svých sportovních hodinek, kde mám nový program pro relaxaci, který chci využívat.

Vyznáváš zdravý životní styl a hlídáš si, co jíš?

Nedržím žádnou speciální dietu, zásady zdravého životního stylu mám ale zažité od dětství. Nemám ale problém dát si čas od času třeba pizzu, kterou mimochodem kluci v týmu zbožňují. Tréninkem spálím spoustu energie, a abych měla dostatek síly, musím i hodně jíst. Navíc kromě poslouchání hudby a audio-knih ve volném čase ráda peču, a to pak taky musím ochutnat. 😊

Vltava Fund Ski Team

Lyžařský tým Vltava Fund Ski Team bude letos opět hájit české barvy v mezinárodním seriálu dálkových běhů na lyžích VISMA Ski Classics i v domácí soutěži Ski Tour. Za sebou má zatím nejlepší sezónu v historii – v celkovém hodnocení VISMA Ski Classics se tým probojoval na 10. příčku. V silné konkurenci týmů, které mají často nesrovnatelně lepší finanční podmínky, to je velký úspěch. Celkově tým také ovládl největší domácí soutěž dálkových běhů na lyžích Ski Tour.

V uplynulé sezóně tým nabral čerstvé posily. Po mateřské dovolené se do závodů vrátila Adéla Boudíková, která hned zabodovala třeba 4. místem na Jizerské 50 nebo vítězstvím na německém Skadi Loppetu. Nováčky v týmu byly také bývalé reprezentantky Sandra Schützová a Andrea Klementová a zkušená finská laufařka Heli Heiskanenová, která se sedmou příčkou vybojovala mezi týmovými kolegy nejlepší místo v celkovém hodnocení VISMA Ski Classics. Ke konci sezóny ještě posílil mužskou část týmu Fin Lauri Lepistö. Pro letošek bude horkým esem v týmu další finský závodník Ari Luusua, který letos skončil třetí na Jizerské 50.

Celkem se v jednotlivých kláních VISMA Ski Classics prosadily závodnice Vltava Fund Ski Teamu šestkrát do nejlepší desítky  – Adéla Boudíková dojela čtvrtá na Jizerské 50 a osmá na La Diagonele ve švýcarském Engadinu, Heli Heiskanenová se probojovala do top 10 dvěma desátými místy na Individual Prologue a La Diagonele, devátou příčkou na Vasaloppetu a sedmou pozicí na Jizerské 50. Mužské části týmu se nejlépe dařilo na Jizerské 50, odkud přivezl 18. místo Fabián Štoček, 20. místo Jiří Ročárek a 25. místo Pavel Ondrášek, v italském závodě Marcialonga pak vybojoval 23. příčku Petr Novák.

Skvěle si Vltava Fund Ski Team vedl v českém seriálu Ski Tour, v němž získal celkové prvenství. Jeho závodníci obsadili stupně vítězů v několika jednotlivých závodech – Heli Heiskanenová ovládla Orlický maraton, Adéla Boudíková zvítězila v Bedřichovském Night Light Maratonu, Karlovské 50 a JeLyManovi, v němž si dojel pro zlato také Pavel Ondrášek v mužské kategorii. Mezi jednotlivci si v celkovém hodnocení Ski Tour závodníci Vltava Fund Ski Teamu rozdělili několik předních příček: Jiří Ročárek 1., Pavel Ondrášek 2., Daniel Máka 4. a Adéla Boudíková 3.

Nová sezóna VISMA Ski Classics odstartuje na přelomu listopadu a prosince v italském Livignu. I letos se do stopy po poctivé letní přípravě postaví závodníci Vltava Fund Ski Teamu. A jaké mají cíle? „Naše ambice pro nastávající sezónu jsou opět o trochu vyšší. V týmové soutěži bychom rádi posunuli naše loňské maximum – desáté místo alespoň o jednu příčku výše, a to i přesto, že počet týmů i konkurence letos bude opět rekordní. V soutěži jednotlivců si nejvíce slibujeme od nováčka v týmu Ariho Luusuy. Má potenciál na to, aby se v některém ze závodů postavil na stupně vítězů a v celkovém hodnocení by měl útočit na první desítku,“ přiblížil manažer týmu Josef Korhoň.