Help camp v Gruzii: Thušsko (nejen) očima dobrovolníků

Help camp v Gruzii: Thušsko (nejen) očima dobrovolníků

Help camp v Gruzii je jedinečnou příležitostí poznat místní kraj a kulturu víc do hloubky, a zároveň věnovat svůj čas něčemu smysluplnému. Jak Češi v pomáhají v gruzínské Tušetii?

Gruzínský region Thušsko (také Tušetie) nabízí nekonečné výhledy na tří až čtyřtisícové vrcholy Velkého Kavkazu, zelené louky a malebné vesničky. Většina turistů se vydá na klasický trek z Omala přes údolí Pirikiti až do Chevsurska, kde mají možnost přespat ve stanu nebo v některém z guest housů, ale málokomu se doopravdy podaří nahlédnout zdejšímu kraji pod pokličku.

České a slovenské stopy v thušském regionu

A právě to je jedním z cílů každoroční české, případně slovenské expedice do těchto hor spojené s dobrovolnou prací pro místní partnery. Po dva týdny v roce se dobrovolníci setkávají s místními lidmi, spolupracují s nimi a poznávají leckdy těžko uchopitelné zvyky či omezení, tradice, radosti i starosti běžných obyvatel. Za dosavadních 11 sezón se jich tam ve skvělých partách vystřídalo na 150. Přispěli tak ke skvělému jménu, které si zde Česko za poslední léta vybudovalo. Když si Thušové večer zapnou žárovku a nabijí si mobilní telefon elektřinou, často si vzpomenou, jak Češi před lety „rozsvítili Thušsko“ s pomocí solárních panelů.

Věže jako symbol Thušska a gruzínské nezdolnosti

Centrálním místem regionu je vesnice Omalo, nad kterou se tyčí rodové věže ze 17.-18. století, symbol Thušska. Za druhé světové války byla většina z nich zničena Rudou armádou. Na přelomu tisíciletí se však místním aktivistům podařilo s pomocí jedné nadšené rodiny z Nizozemska hned pět těchto věží obnovit.

V následujících letech pak v okolí přibyly i další věže. Svůj podíl na tom měli i Češi, kteří přispěli pomocnými pracemi. „Když jsme viděli vaše nadšení, začali jsme jedné věži říkat česká a celkem se to ujalo,“ říká Nugzar Idoidze, místní etnograf, historik, ranger, hoteliér, a hlavně bezedná studnice informací o regionu, pokud tedy umíte gruzínsky nebo rusky.

Vyzkoušejte nové turistické značky

Z Omala se můžete vydat na jednodenní i delší túry po okolí, dnes už většinou po značkách a rozcestnících, které vytvořili, rozmístili a udržují právě čeští dobrovolníci. „Naši lidé nejprve nechápali, proč je potřeba kreslit a obnovovat v terénu značky. Thušové hory znají a kůň je případně po známých cestách doveze domů. Učíme se od vás, že ne každý turista Thušsko takto zná a potřebuje dobré značení, které jej přivede i do těch nejzapadlejších vesnic. Proto je vaše práce pro nás tak cenná,“ zamýšlí se na naší večerní poradě se sklenkou domácího vína Irakli Aptarauli, zástupce ředitele Chráněné oblasti Thušsko, nad pomocí českých dobrovolníků.

Výhledy na krásné Thušsko, Gruzie, help-camp
Výhledy na krásné Thušsko, Gruzie, help-camp

Kam se můžete podívat

A tak se dá vyjít třeba na jednodenní výlet po červené značce z Omala do vysokohorské vesnice Šenako po 100 let starém mostu (nedávno opraveném rovněž s pomocí českých rukou) s odbočkou na Zámek lásky. Zde se odehrála thušská varianta legendy o Romeovi a Julii. Po značce poté můžete pokračovat až do poslední vesnice Diklo, což je poslední obydlené místo před dagestánskou hranicí. Za vesnicí se vysoko nad řekou Tušetská Alazani vypínají zbytky starého Dikla, jež leží v rozvalinách od roku 1837, kdy se dagestánským vojskům podařilo v zimě nenápadně dostat po zamrzlé řece až pod vesnici, oblehnout ji a vypálit.

Turismem téměř nedotčené je i druhé thušské údolí, Gomecari, kam se lze vedle silničky dostat buď přes hřeben oddělující obě hlavní thušská údolí, nebo opět po červené značce z Dolního Omala přes vesničky Chachabo, Gogrulta a Iljurta s pravoslavným kostelíkem. Odtud můžete pokračovat až do malebného Covského Thušska s etnickou menšinou Bacbijců patřících k vajnašským národům (podobně jako Čečenci, Ingušové nebo gruzínští Kistové).

I ty se můžeš zapojit!

Help-camp v Thušsku se řídí myšlenkou přispět alespoň malým dílem k rekonstrukci některých zajímavých míst a jejich udržitelné přístupnosti pro návštěvníky regionu. Zároveň nabízí možnost poznat tento region mnohem hlouběji než obyčejný turista, vžít se do myšlení i problémů místních lidí a samozřejmě také poznat nové zajímavé lidi.

Na stránkách Help-camp můžete nalézt stručný přehled dosud vykonaných prací, plány na další léta, praktické informace i možnosti, jak postupovat, pokud byste měli zájem o účast v dalším ročníku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: