Grónsko je neobjevený lezecký ráj! + VIDEO

Grónsko je neobjevený lezecký ráj! + VIDEO

Aspoň pro většinu lezců. Jenže lidé jako Mike Libecki a Ethan Pringle už ví, že pokud chcete lézt „bigwally“ nebo prostě jen boulderovat, tak Grónsko vám to všechno může nabídnout, nemluvě o úžasné krajině, ve které nepotkáte živáčka, tedy až na lední medvědy.

Červnová expedice se uskutečnila pod záštitou značky Mountain Hardwear, jehož týmu jsou oba lezci součástí1. Vedle Mika Libeckiho (40, USA) a Ethana Pringlea (27, USA) je dalším sportovcem v barvách Mountain Hardwear třeba „švýcarská mašina“ Ueli Steck. Pokud vás zajímá více informací o této značce nebo byste měli zájem o konkrétní vybavení z jejich nabídky, tak se mrkněte na stránky Rock Pointu, který k nám tuto značku dováží.

Více než tisíc metrů vysoké stěny a v Grónsku?

Ano a nejsou z ledu, ale z kompaktní žuly. V Grónsku se dá zažít pohádkové skalní lezení. Na vlastní kůži se o tom přesvědčili již zmínění Mike a Ethan, kteří na jihovýchodním pobřeží Grónska uskutečnili prvovýstup na nepojmenovaný žulový vrchol. Mike navštívil Grónsko už podruhé.

K tomu, aby stanuli na vrcholu, museli překonat téměř tisíc metrů vysokou stěnu. Zabralo jim to tři dny, při kterých téměř nespali, ale jen bivakovali na tenkých skalních lavicích. Výsledek v podobě prvovýstupu za to však stál. V podstatě ani více času neměli, protože loď, která je pod stěnou vysadila, přijela právě za tři dny. Takže šlo trochu i o závod s časem.

Podívejte se na povedené video, které vás stručně provede výstupem, včetně úžasných výhledů na mrazivou grónskou krajinu a na konci se také dozvíte, že lezení zkrátka spojuje, a hodně silně.

Grónsko oplývá obrovskými skalními stěnami, které rostou přímo z moře. Tyto skalní stěny s výškou až 1400 metrů patří mezi největší na světě.

S využitím blog.mountainhardwear.com

1 Třetím členem expedice byla Angie Payneová, která je rovněž členkou Mountain Hardwear týmu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: