Gastein a jeho údolí. Seznamte se, prosím!

Gastein a jeho údolí. Seznamte se, prosím!

Pokud chcete zažít parádní lyžovačku v pohádkovém prostředí s výhledy na ostré alpské štíty, tak oblast Gasteinu je ideální volba.

Gasteinské údolí se nachází v pohoří Vysoké Taury. Jeho hřeben tvoří hranici Salcburska, Korutan a Východního Tyrolska. Nejvyšší vrcholy pohoří se pak do oblak týčí východně od známého průsmyku Brenner. Samotné údolí Gastein je malebným místem, které je v současné době cílem tisíců turistů během letní i zimní sezóny.

Historie

První zmínky o Gasteinu se datují do prvního tisíciletí našeho letopočtu. Přítomnost léčebných pramenů objevili při svých taženích už dávní Římané, kteří se zde usazovali. Díky bohatým nalezištím zlata se oblast následně stala domovem keltské kultury. Jméno Gastein je však poprvé zmiňováno až v roce 1203. Vrcholné slávy zdejší léčebné prameny dosáhly v 16. století. Poté jejich věhlas upadal.

Ke znovuobjevení krásy údolí Gastein přispěl až Ferdinand III. a následně po něm František I. Další zlom k lepšímu znamenalo otevření Taurské železnice na počátku 20. století. První lyžařský vlek byl postaven až na přelomu let 1945 a 1946. Tím započala zcela nová etapa ve vývoji Gasteinského údolí.

Lázeňský Bad Gastein

V srdci salcburského národního parku Vysoké Taury leží lázeňské středisko Bad Gastein.  Kdo jej nenavštívil, nemůže pochopit, oč přichází. Úzké údolí, kterým protéká divoká bystřina. Na obou stranách se do vrchu tyčí hory a na jejich úpatí historické stavby, kterým jejich charakteristický vzhled přiřklo období známé jako „Belle Epoque“.

Atraktivita městečka Bad Gastein a vůbec celého údolí tkví v nepřeberném množství rekreačních, ale i sportovních aktivit. Součástí městečka jsou vyhlášené lázně, kde se léčí pacienti s onemocněním pohybového ústrojí, imunitního sytému a horních cest dýchacích.

Bad Gastein však není pouze ospalým lázeňským městem. S přicházejícím večer ožívají restaurace, bary a jiná zařízení, aby přivítaly unavené návštěvníky po celodenním lyžování. A že možností pro tento sport je zde jako hub po dešti.

Mekka relaxace Bad Hofgastein

Městečko Bad Hofgastein se rozprostírá v nejširší části údolí. Je tedy také jedním z nejslunečnějších míst Gasteinu. I toto městečko se může chlubit termálními lázněmi, mnoha obchůdky a restauracemi.

Stejně jako v Bad Gasteinu i zde se lidé mohou oddávat rozličným činnostem v průběhu celého dne. Ideálním zakončením dne, které by měl vyzkoušet snad každý, je relaxace v lázních spojená s ochutnávkou regionálních specialit v některém z místních podniků.

Bad Hofgastein je ideálním místem pro trávení dovolené turistů všech věkových kategorií. Městečko disponuje skutečně bohatým zázemím pro sportovní i kulturní vyžití.

Rodinný Dorfgastein

Půvabná obec Dorfgastein, známá díky své zachovalé alpské architektuře leží na začátku celého údolí. Dorfgastein poskytuje svým návštěvníkům pravou atmosféru rakouských hor a je výborným výchozím bodem pro poznávání okolí.

Kromě seniorů, dospělých a mládeži věnuje Dorfgastein zvláštní pozornost rodinám s dětmi. Proto je vzhledem ke svým možnostem a infrastruktuře jako stvořený pro malé návštěvníky a jejich doprovod. Aby toho nebylo málo, Dorfgastein byl lanovkami propojen s oblastí Grossarl, pro ještě větší požitek z lyžování. Společně se tak tvoří jakousi houpačku z lanovek.

Sportgastein – lanovkou do výšin

Na úplném konci údolí se tyčí majestátní vrchol hory Kreuzkogel. Dosahuje úctyhodných 2 686 m. Jde o nejvyšší horu střediska Sportgastein, která z něj dělá nejvýše položený resort v Rakousku. Samozřejmě nepočítaje ledovce.

Do střediska dorazíte skrze tunely, za které v případě, že ještě nemáte skipas, zaplatíte symbolické mýtné 4 eura. Centrální parkoviště je umístěno ve výšce 1 600 m, hned u nástupní stanice lanovky Goldbergbahn I. Na ni navazuje stejnojmenná sestřička s pořadovým číslem dvě. Díky nim za chvíli stanete na již zmíněném Kreuzkogel s výhledem do údolí. Impozantní rozhled. Zpět k parkovišti vede červená, níže se větvící sjezdovka. Trošku bokem se pak vine mírná modrá.

Víc toho ve Sportgastein nehledejte. Výhled a zážitek ze skutečné výšky však určitě stojí za to.

Lyžování v údolí Gastein

Celé údolí Gastein je jednou velkou lyžařskou oblastí. Celkem je zde k dispozici na 200 km perfektně upravených tratí. Většina z nich s umělým zasněžováním, pro případ nepříznivé zimy.

Svoji lyžařskou pouť můžete začít třeba hned v první obci v údolí Dorfgasteinu. Přímo od silnice, dělící údolí na pravou a levou část, vybíhají lanovky na vrcholek Fulseck ve výšce 2 033 m.  Odtud se dá pokračovat na horu nesoucí stejný název jako je ta nejvyšší v Sportgastein, Kreuzkogel. Tato má však pouze 2 027 m. Z ní se do údolí vinou modré a červené sjezdovky.

Dalším hustěji obydleným místem je Bad Hofgastein ve výšce 857 m. Z tohoto městečka vedou lanovky na pravou stranu. Dostat se jimi dá až do výšky 2050 m. Právě zde je oblíbený vrchol Schlossalm.  Na jeho úpatí se nachází nejdelší červená sjezdovka v resortu a pěkné množství dalších, stejně barevných a modrých tratí.

S pomocí lanovky Bürgerwald je možné se přesunout směrem k další významné hoře, Stubnerkogel.  Její méně zalesněná horní část dává prostor sjezdovkám se různě klikatit a křížit. Po delší modré sjezdovce Almabfahrt sjedete pod lanovkou Stubnerkogelbahn I až do Bad Gasteinu.

Abyste se dostali na protější horu Graukogel (2 492 m). Budete nuceni projít přes Bad Gastein. Nebojte se. Není to žádná dálka. Zdejší prudké svahy ocení pokročilí lyžaři. Ne nadarmo je zde umístěna černá sjezdovka s příhodným názvem po lyžaři Toni Sailerovi, který proslul díky svým třem zlatým medailím z Olympiády v roce 1956 v italském středisku Cortina d´Ampezzo.

Zimních radovánek si v údolí Gastein jistě užijete více než dost. Místní obyvatelé říkají, že kdo zde byl pouze jednou, nemůže tvrdit, že oblast zná.  To je výzva pro objevitele všeho věku, aby se poprvé, nebo i poněkolikáté, do Gasteinského údolí vydali.

Láká Vás 200 km upravených tratí, relaxace ve vyhlášených lázních a nepřeberné množství rozličných atrakcí? Pak je pro vás Gasteinertal tou správnou volbou. Nezapomenutelnou dovolenou můžete s CK PUXtravel prožít od 480 Kč/os/den.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: