Gasherbrum I

Gasherbrum I

Gasherbrum I, autor: Dr. Olaf Rieck Základní údaje 8 068, přesně tolik metrů měří jedenáctá nejvyšší hora, ležící mezi Pákistánem a Čínou v pohoří Karákorám,  které je dlouhé více než 500 kilometrů. Gasherbrum I leží ve stejném pohoří jako druhý nejvyšší vrchol naší planety K2. Obě hory jsou od sebe vzdáleny pouze 25 kilometrů. V místním jazyce se dá název Gasherbrum přeložit jako „krásná hora“. Někdy je nazýván Hidden Peak (skrytý vrchol) nebo K5. Z masívu Gasherbrum vyrůstá sedm vrcholů, které měří nad 7 000 metrů. Jmenovitě jsou to Gasherbrum I (8.068 m), Broad Peak (8.047 m), Gasherbrum II (8.035 m),Gasherbrum III (7.952 m),Gasherbrum IV (7.925 m),Gasherbrum V (7.321 m),Gasherbrum VI (7.003 m). Prvovýstupem se 5. července 1958 zapsali do historie Američané Andrew Kauffman a Pete Schoening.

Zimní výstup

Zatím se nikomu nepodařilo vylézt na vrchol Gasherbrum I v zimě. V této oblasti leží K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II a Broad Peak. Z výčtu hor byla v zimě slezena jen jedna a byla to Gasherbrum II. Důvodem, proč nebyly slezeny čtyři z pěti osmitisícových vrcholů, které leží na pakistánském území, je zeměpisná poloha. Hory leží mnohem blíže severu než himálajští velikáni,
a proto jsou zde zimy o dost tužší.

Výstupové cesty:

V roce 1958 vystoupili jižním pilířem Američané Andrew Kauffman a Pete Schoening.

Členy úspěšné expedice o dvou mužích byli Reinhold Messner a Peter Habeler. Výstup vedli severozápadní cestou.

Francouzská expedice dosáhla vrcholu jižním hřebenem. Podařilo se jí to v roce 1980.

Japonská expedice vytvořila v roce 1981 novou cestu severozápadní stěnou. Cesta se dnes jmenuje Japonský kuloár a je považována za klasickou.

V roce 1982 G. Sturm a S. Dacher-Hapfauer (členové německé expedice) dosáhli vrcholu pomocí nové cesty v severní stěně.

Na horu se opět vrátil Reinhold Messner s novým partnerem Hansem Kammerlanderem. Jako první nesestoupili do základního tábora, z kterého vyšli, protože traverzovali mezi Gasherbrum II a Gasherbrum I. Tímto traverzem zdolali obě hory ve velmi krátké době.

V srpnu 2008 dosáhli vrcholu Rusové Valerij Babanov a Viktor Afanasiev. Udělali hodnotný prvovýstup severozápadní stěnou.

Na vrchol Gasherbrum I vede celkem deset cest.

České výstupy:

Jako první z Čechů zdolali Gasherbrum I Zdeněk Hrubý, Stanislav Šilhán a Vladimír Myšík. Podařilo se jim to až v roce 1997.  Cestu vedli Japonským kuloárem.

Přesně o deset let později vystoupili na vrchol další zástupci České republiky. Byli to Josef Nežerka a Zdeněk Němec. Stejně jako před deseti lety byl vrchol dosažen Japonským kuloárem.

V roce 2009 vyrazila do Pákistánu další česká expedice složená z Plzeňáků a Pražáků. Kluci z Plzně chtěli vystoupit na vrchol normálkou. Marek Holeček a Zdeněk Hrubý chtěli uskutečnit prvovýstup v jihozápadní stěně. Nakonec se týmy sjednotily v jeden a vrcholu bylo dosaženo normální cestou. Na vrchol vystoupili  David Knill, Jaroslav Netík, Jan Trávníček a Marek Holeček.

Také dva nejznámější čeští horolezci současnosti Libor Uher a Radek Jaroš vylezli Gasherbrum I v roce 2010.

Zajímavosti :

Gasherbrum I byla nejpozději zdolaná osmitisícovka českým zástupcem.

Už v roce 1934 byla vypravena mezinárodní expedice na Gasherbrum I. Dva horolezci se dostali do výšky 6 300 metrů.

V roce 1982 dosáhla vrcholu první žena Marie-Jose Valencotová z Francie.

Její manžel Sylvain Saudan ze Švýcarska provedl (na Gasherbrum I) první sjezd na lyžích z osmitisícového vrcholu do základního tábora.

Pouhých 16 dní předtím, než uskutečnili Rusové Valerij Babanov a Viktor Afanasiev prvovýstup na Gashrbrum I, vytvořili novou cestu také na vrchol dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peaku.

V roce 1985 byl na hoře uskutečněn první sólo výstup Benitem Chamouxem.

Pákistánská tlačenice osmitisícovek

Už jen kolem Mount Everestu byste našli podobnou hustotu osmitisícových vrcholů. Pocity v takové oblasti musejí být pro člověka s trochou nadsázky klaustrofobické. Hory zde působí dominantně a jakoby vám říkali: „jsi jen člověk“. Někoho by takový pohled mohl i zastrašit, ale potom by si měl říct větu z úst Edmunda Hillaryho: „Miřte vysoko, ve snadném vítězství je málo statečnosti“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: