Francoužští „vojáci“ vytvořili novou cestu v Himalájích

Francoužští „vojáci“ vytvořili novou cestu v Himalájích

Čtyři horolezci, kteří jsou členy francouzského vojensko – horolezeckého spolku, prostoupili novou cestu v jihozápadní stěně hory Kamet.

Se svoji výškou 7756 metrů je Kamet druhým nejvyšším vrcholem v severní Indii. Svoji polohou spadá do himálajské oblasti Garhvál Himálaja, která zasahuje až do Číny.

Výstup byl proveden alpským stylem1, jelikož se horolezci už předtím aklimatizovali na jednom z okolních vrcholů, které se rovněž škrábou přes hranici 7000 metrů.

Čtveřice ve složení Sébastien Bohin, Didier Jourdain, Sébastien Moatti,a Sébastien Ratel přelezla začátkem podzimu dva kilometry vysokou stěnu za čtyři dny. Výstup to nebyl lehký, což dokazuje jejich ohodnocení cesty za ED1 francouzské škály (IFAS). To znamená, že šlo o velmi náročné skalní (VI-VIII UIAA) a „ledové“ lezení s vysokým objektivním nebezpečím (laviny, padající kameny apod.). Cestu nazvali „Spicy game“.

Jihozápadní stěnou se dostali až na hřeben, který je ve výšce cca 280 metrů pod vrcholem, na který už bez větších problémů vystoupili. Sestupovali jižním hřebenem.

Všichni čtyři jsou členy alpinistického vojenského spolku „French Groupe Militaire de Haute Montagne (GMHM)“, což je malá skupina elitních horolezců pod hlavičkou armády.

S využitím climbing.com

1Alpský styl je způsob výstupu, kdy horolezci nebudují postupné tábory a mají s sebou jen tolik vybavení, kolik je potřeba. Jinak řečeno nependlují mezi tábory „tam a zpět“ a nevyužívají výškových nosičů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: