Firma Prabos představuje novou nanomembránu NANODRY®

Firma Prabos představuje novou nanomembránu NANODRY®

Společnost Prabos plus a.s. ve spolupráci s firmou Nanomembrane vyvinula textilní laminát nové generace NANODRY® určený speciálně pro obuvnické účely, jehož základní součástí je klimamembrána na bázi nanovlákenných materiálů. Co to je a jak to funguje?

Co je to nanovlákno?

Nanovlákno definujeme jako vlákna o průměru menším než 500 nm. Tato vlákna jsou materiálem, který se ukázal být vhodný napříč medicínskými tak i průmyslovými obory a představují proto zajímavý zdroj inovací pro nejrůznější produkty a technologie. Variabilita technologického postupu při výrobě nanovláken umožňuje designovat tvar a formu nanovlákenné struktury dle různých požadavků.

Membrána NANODRY® pod mikroskopem

Co je nanomembrána?

Právě variabilita nanovláken umožnila vytvořit přesně takovou nanomembránu jakou vyžaduje použití u oděvů a obuvi v nejrůznějších prostředích a podmínkách. Nanovlákenná membrána nabízí ty nejlepší možné parametry komfortu, jako je výborná paropropustnost, větruodolnost a hydrostatická odolnost. Navíc celá produktová řada je chráněna řadou patentů a užitných vzorů.

Díky unikátní nanovlákenné struktuře s průměrem vláken do 500 nm má nanovlákenná membrána o 20.000.000 pórů na 1cm2 více než klasické mikroporézní membrány a proto je schopna docílit unikátních vlastností, kterým nemohou konkurovat žádné jiné membrány na světě. Není žádným tajemstvím, že membrána je velmi podobná lidské pokožce a díky tomu se může pochlubit extrémně vysokou paropropustností, neboli schopností odvádět tělesnou vlhkost od pokožky člověka do vnějšího prostředí. Navíc je 100% větruodolná a hydrostatická odolnost může být vyšší než 30.000 nm.

Podšívkový laminát NANODRY® je nejen vysoce hydrofobní, díky čemuž dosahuje velmi vysokého vodního sloupce, ale navíc je i silně oleofobní. Povrch NANODRY® je ošetřen mikroskopickou vrstvou nanočástic, čímž se vytváří tzv. efekt lotosového květu. Tento efekt blokuje průnik nečistot do mikropórů a tím zabraňuje zhoršení excelentních vlastností membrány NANODRY®.

Laminát NANODRY® je svými vlastnostmi předurčen k využití v profesionální obuvi. Vytváří velmi silnou virální bariéru při působení infekčních živých původců nemocí, při kontaktu s látkami obsahujícími kontaminované kapaliny dle třídiy 5-6 dle ČSN EN 14126.

NANODRY® je odolný proti průniku kyselin a zásad (kyselina sírová, kyselina chlorovodíková, hydroxid sodný) podle normy ČSN EN ISO 6530.

NANODRY® pro každou příležitost

Pro co nejlepší ochranu a komfort vám nabízíme obuv vybavenou odpovídajícím typem laminátu NANODRY®

1. NANODRY® EASY

Nanocity – obuv s touto membránou je nepromokavá a prodyšná. Doporučujeme pro uživatele, kteří ocení lehkou obuv do města i do přírody. Zajistí příjemné klima za mírných a teplých podmínek a to i při intenzivnějších nebo extrémních aktivitách. Nohy budou stále suché, teplé a v pohodlí při použití ve vnitřních prostorách i venku.
Vlastnosti: Ret: 3m2 Pa/W
WVP (paropropustnost pro vodní páry): min. 20 mg/cm2hod
Odolnost proti průniku vody: min 10.000 mm

2. NANODRY® HIGHLAND

Nanoforest, Nanotactit, Nanocambrelle – obuv vybavená tímto čtyřvrstvým laminátem je určena pro celoroční použití. Je nepromokavá a prodyšná, vytvořená pro celou řadu outdoorových aktivit. Udrží nohy v suchu a příjemném pohodlí v mírných i chladných podmínkách, při náročných aktivitách až po drsné každodenní nošení. Je předurčena i k profesionálnímu využití pro příslušníky horských služeb, uniformovaných složek, hasičů ale i pro horolezce a skialpinisty.
Vlastnosti: Ret: ≤8m2 Pa/W
WVP (paropropustnost pro vodní páry): min. 15 mg/cm2hod
Odolnost proti průniku vody: min 25.000 mm

3. NANODRY® ARCTIC

Nanoforest Winter – vysoce tepelně izolační čtyřvrstvý laminát předurčuje jeho použití v obuvi v chladných zimních podmínkách. Je trvale nepromokavá a prodyšná, navržena pro pohyb v mokru, v dešti, na sněhu a ledu.
Vlastnosti: Ret: ≤10m2 Pa/W
WVP (paropropustnost pro vodní páry): min. 12 mg/cm2hod
Odolnost proti průniku vody: min 25.000 mm

Vybrané výrobky firmy Prabos využívají výhody technologie membrány NANODRY®

Zkušenosti čtenářů

Paja

No membrana asi Ok asi lepsi než goretex uvidime co vydrží ale boty probas nikdy jsem vojak a ty sunty co musime nosit ostuda,  z deseti bot devet jich po 20 km přesunu odpadne podrážka a membrána gore se po roce prošoupe, ale to je asi u všech mem bot. Většina kluku nosí boty LOWA, adidas, bates, meindl atd i ty hitec jsou lepsí a levnejsi

luďa

přesně, jakožto voják jen potvrzuju.
K čemu jim jsou supr materiály když výsledné boty nestojí za nic co se kvality zpracování týče.
Doufám že se těmito kroky konečně v prabsu zaměří i na KVALITU a ne jen kvantitu jak doposud.
Jsem z valašska a je smutné že firma z regionu s tak silnou obuvnickou tradicí vyrábí takové šmějdy.
Rád bych se dočkal doby kdy bude mít prabos alespoň v česku jméno jako zahraniční firmy a lidé si budou jejich boty kupovat s jistotou špičkových materiálů a kvality zpracování, ale zatím tomu bohužel nic moc nenasvědčuje a prabos je minimálně mezi vojáky známý jako synonymum mizerné kvality a bolavých nohou

lazar

jsem také voják a je mi smutno když toto čtu jake to je hi tech membrána a boty, firma probas by se měla ostudou propadnout, na to kolik jen armada teto firmě lije peněz a kvalita je katastrofa, a boty ve výsledku bídné, takže až mi někdo potvrdí že v botách ušel aspon 200km a membrana se neprodře či povrch boty se nerozlepí atd, tak pak tomu uvěřím,  je smutné že musím nosit boty šité v číně ale jména Black hawk warior a mají toho dost za sebou.

Pepino

S vojenskýma botama nemám zkušenosti, ale na trekové boty Prabos nedám dopustit. Jsou to držáky. Už toho prošly dost a po 6ti letech bez vady. Možná nechám na jaře u Prabosu vyměnit podešve a ještě pár sezón určitě vydrží.

Pavel

Jen jestli neni problem u tech vojenskych, ze jsou vyrobeny podle pozadavku vyberoveho rizeni kde bohuzel hraje prednost cena pred kvalitou, ja to vidim u nas v garazi na hasiccske stanici nastavby bida a pritom vyrobce i umi paradni, ale pozadavek je cena tak to podle toho vypada.

Ondra

Četl jsem že kauza kvality bot f. Prabos fasovaných v AČR byl způsobený tím že si armáda nechala vyrobit velké množství bot na sklad, kde tyto boty čekali třeba deset let. Což je problém u všech bot používajících polyuretanové prvky v podrážce, protože PUR na vzduchu degraduje což se týká bot i jiných, dražších výrobců.
Nelze z toho tedy vynit pouze výrobce.
Viz:
http://vybaven.cz/obleceni-a-obuv/boty/kauza-degradace-podesvi-u-armadnich-bot-vz-2000/
http://vybaven.cz/obleceni-a-obuv/boty/dodatek-ke-kauze-bot-prabos-reakce-armady-cr/

Vladimír Bureš

Měl jsem během let možnost otestovat a prochodit několikero modelů od Prabosu. Při náročné vysokohorské turistice a horolezectví. A dávám jim jedničku – pohodlí i životnost. Co se týče armády, nemám informace. Ale nehraje často roli třeba požadovaná cena? Viz příspěvky od Pavla a Ondry výše nebo nedávné problémy Blažek/policie. Pak mají máslo na hlavě papaláši, ne výrobce.
A nanomembrána-o tu tady v článku jde především. Funguje, je vyzkoušená a je o dost před jinými, co jsou na trhu. Náskok je hlavně v paropropustnosti, což je základem pro to, aby noha nepromrzala nebo se příliš nepotila (otlaky, odřeniny).

DOSA

Na civilní Prabosky nedám dopustit,mám je od 1998 ,3x jsem nechával podrážet vibramem a furt,jak nové,papučky moje… 🙂

Jako-chan
DOSA:

Od Prabosu mám outdorové boty už pátým rokem v plném celoročním zápřahu včetně běhu,nedávno jsem provedl údržbu švů v ohybech nártu (spoj jsem podlepil), ale to je vše, jsou nesmrtelné a pravděpodobně u nich prošoupu podrážku, což se mi za posledních 20 let u jiných renomovaných a výrazně dražších značek nikdy nepovedlo, protože se rozpadli nahoře a hlavně uvnitř max. po dvou až třech letech … jiné už nechci …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: