HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Film: Sjezd Shisha Pangmy na lyžích?

Film: Sjezd Shisha Pangmy na lyžích?

Chcete v horkém létě trochu chladivého osvěžení? Pokud nemáte zrovna v dosahu zmrzlinu, nabízím alespoň film z ledových vrcholků světa, konkrétně z pokusu o sjezd osmitisícové Shisha Pangmy.

Shisha Pangma je se svými 8027 metry nejnižším osmitisícovým vrcholem. První na jejím vrcholu stanuli Číňané v roce 1964, prvosjezd na lyžích zvládli Oswald Gassler a Peter Wörgötter v roce 1985, další byl o dva roky později známý Polák Jerzy Kukuczka, ale pravděpodobně stejně jako téměř všichni po nich sjeli pouze z tzv. centrálního vrcholu, který je „jen“ 8013 metrů vysoký. Hlavní vrchol od něj odděluje asi hodina lezení po ostrém hřebínku, z úplného vrcholu pravděpodobně sjel jen Ital Giorgio Daidola v roce 1988, a to dokonce na telemarkových lyžích.

Na podzim 2010 se do Číny vydali čtyři Američané – Kim Havell, Mark Fisher, Andy Tankersley a Todd Passey s cílem pokusit se o další sjezd, možná i z úplného vrcholu. Mohlo by se snadno zdát z následujícího desetiminutovém filmu, že jim počasí velmi přálo, ale pravděpodobně za špatného počasí nenatáčeli, nebo záběry ve filmu nepoužili, protože především silný vítr je nakonec na vrchol nepustil.

A nenechte se zmást zmínkou o prvosjezdu ve filmu, pravděpodobně šlo o neznalost nebo vábničku na sponzory 🙂 Ale možná by v případě úspěchu jejich projekt přeci jenom jedno prvenství měl – Kim Havell by (pokud vím) byla první ženou, která Shisha Pangmu sjela.

Placený odkaz: Dobře si můžete zalyžovat ale i v Evropě – navštivte třeba italské Sella Ronda.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: