Film: Jak se lezlo v dávnověku?

Film: Jak se lezlo v dávnověku?

Film The Gift mapuje historii horolezení v Kanadě včetně těch nejvýznamnějších výstupů ve Skalistých horách. Nás ve filmu zaujaly především záběry z lezení z „doby předgoretexové“ a nádherné pohledy z kanadské divočiny. Podívejte se s námi!

Námět a scénář

Začněme od Adama. Chic Scott napsal v roce 2000 knihu Pushing the Limits: The Story of Canadian Mountaineering, která popisuje celou dvousetletou historii horolezectví v kanadských horách. Od prvních krůčků směrem k vrcholům, které udělali švýcarští horští vůdci najmutí místními hotely, k současnému profi lezeckému světu. Od východu Kanady na západ a od Yukonu k hranicím Spojených států. Od snadných výstupů na významné vrcholy nad městy po nebezpečné cesty divočinou, těžké skalní cesty nebo lezení po ledopádech.

Režie a v hlavních rolích

Knihu Chica Scotta si vzal jako podklad pro svůj film The Gift, neboli Dar, kanadský filmař Andrew Querner a o vybraných pasážích ze Scottovy knihy natočil poutavý dokument, ve filmu se pokouší vystihnout, čím je horolezectví tak přitahující, a proč je to tak zajímavý sport.

Dokument je i pohledem na historii lezení obecně. Kdo z vás, našich čtenářů, pamatuje výstupy na velehory v řekněme dřevních dobách, kdy se vybavení vyrábělo na koleně a výpravy do hor dělali jen ti největší nadšenci, či možná spíše blázni? A právě tyto historické záběry dělají film unikátním a určitě doporučeníhodným.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: