Ferrata Klettersteig Chäligang – s vodopádem po boku

Ferrata Klettersteig Chäligang – s vodopádem po boku

S koncem zimní sezony kdy spolu se sněhem zmizí z městečka Adelboden i poslední lyžař, přichází správný čas podívat se, co nám toto věhlasné středisko nabízí pro zbytek roku. Rušnou atmosféru, kterou s sebou zimní sporty přináší, vystřídá klid a pohoda.

Sjezdovky se promění v rozkvetlé alpské louky a pro všechny milovníky horské turistiky se tu nabízí přes neuvěřitelných 300km značených stezek. Na své si zde přijdou jezdci na horských kolech, golfisté, rodiny s dětmi a snad všichni, kdo touží aktivně trávit čas v srdci Bernských alp. Slovo „nuda“ nenapadne rozhodně nikoho z těch, kteří pro sebe objeví feratu vedoucí v těsné blízkosti mohutného vodopádu „Engstligen“.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Trasa začíná u spodní stanice lanovky s názvem „Unter dem Birg“ s přilehlým parkovištěm. Pokud nevlastníte potřebné feratové vybavení, zde vám ho rádi zapůjčí. Toto místo leží v nadmořské výšce 1405m a váš cíl o 560m výše. Pěšina vedoucí na začátek feraty je značena modrou značkou.

Ta zprvu zvolna stoupá lesním porostem. O kus dále váš krevní oběh nabudí příkřejší suťovisko na jehož konci už přichází v činnost váš feratový set. Cesta šplhá po pravé straně hučícího vodopádu a vy si užíváte lezení členitou skalní stěnou. Její sklon a profil umožnil postavit tuto trasu bez přidaných kramlí a pinů. Váš pohyb v krásném přírodním terénu tak omezuje pouze jistící lano. Skála se v některých místech trochu drolí, proto pozor na ty dole.

Nízká obtížnost (B) otevírá dveře všem zájemcům o tento výstup. Přibližně v polovině se dostanete krátkou odbočkou k samotné hraně vodopádu a můžete sledovat, kterak molekuly vody mizí a tříští se hluboko pod vámi. Úžasnější místo pro pauzu už nepotkáte, ale skvostné výhledy na protější svahy vás neopustí.

Třešnička na dortu

Konečná pasáž vás provede přes louku kolem několika horských chalup, až dorazíte na dohled vrchní stanice. Úspěšný výstup, zde můžete oslavit v restauraci s krásným panoramatickým výhledem. Pokud vaše kolena neprotestují a nežádají si sjet dolů lanovkou, doporučuji sestoupit zpět do údolí stezkou vedoucí na druhé straně lanovky nežli ferata.

Celý okruh by vám i tak neměl zabrat více jak 3-4 hodiny. Samozřejmě bude záležet na tom, kolik času strávíte cvakáním spouště vašeho aparátu ve snaze zachytit a uchovat tu nádheru.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: