Ferata Schwarzhorn Klettersteig – mezi alpskými velikány

Ferata Schwarzhorn Klettersteig – mezi alpskými velikány

Samotný příjezd do obce Grindelwald na každého návštěvníka musí udělat dojem. Jen co opustíte hlavní silnici č. 8 u města Interlaken, začnou před vámi vystupovat věčně bílé štíty horského masivu Jungfrau. S ubíhajícími kilometry v zádech se věhlasné vrcholy budou obnažovat v celé kráse a vás se zmocní pocit malosti lidského bytí ve vztahu k těmto velikánům.

Mezi ty zajisté patří Jungfrau (4158m), Monch (4107m) a téměř mýtická severní stěna Eigeru (3970m) se svým převýšením 1800m, která vám stane doslova nadosah ruky.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Pro všechny z vás, kteří si nevystačí s pasivním obdivováním přírodních krás Bernských alp, se tu nabízí impozantní zajištěný výstup na vrchol Schwarzhorn (2928m). Panoramata, která jeho zdolávání poskytne, vám doslova seberou dech. Trasa na tento vrchol není nijak technicky složitá.

Stupeň obtížnosti nese písmeno (B). Nicméně v žádném případě tento výstup nepodceňujte. Pohybovat se budete po dobu 4-5 hodin v nadmořské výšce přesahující 2500m a počasí zde může sehrát klíčovou roli. Sníh zůstává ve vrchních pasážích po velkou část roku. Úspěšné zvládnutí tohoto výletu vyžaduje jistotu chůze a pohybu v náročném alpském terénu. Ne vždy je po ruce jistící lano. Výstup tedy není příliš vhodný pro děti.

Chcete-li ušetřit síly, nechte se lanovkou vyvézt do „Bergstation First (2167m)“. Dále pokračujete značenou cestou směr Grosse Scheidegg, až narazíte na rozcestník mířící šipkou vlevo vzhůru na Schwarzhorn. Louka se postupně změní v suťovisko až nakonec dorazíte ke skalnímu masivu. Budete stoupat přímo vzhůru do sedla, ze kterého se dáte vpravo a po chvíli už máte k dispozici jistící lana.

Ta pravá ferata

Opravdová ferata tu začíná. Trasa je vedena po místy velmi exponovaném skalním hřebenu, který ostře padá na obě strany. Na klíčové pasáže výstupu narazíte krátce po začátku stoupání, ale ani tyto kroky nemají vyšší obtížnost než (B/C). O kus dále na vás čeká série několika vzdušných žebříků. Jejich zdolání by nemělo nikomu činit větších problémů. Pak sledujete hřebínek směr vrchol s ještě jedním strmým výšvihem před závěrem. Odměna nahoře v podobě výhledů bude sladká.

Cestou dolů budete ještě muset překonat pár kratších lezeckých sekcí. Pozor na ztrátu orientace při horším počasí, kdy sestupová cesta kamenným polem nemusí být úplně zřejmá. Zpět se můžete vrátit k vrchní stanici lanovky nebo sestoupit do „Grosse Scheidegg“ odkud vás sveze žlutý poštovní bus do Grindelwaldu.

Jestliže máte stále dostatek energie, času a chcete zůstat nahoře v horách o něco déle, nabízí se například výlet k alpskému jezeru „Bachsee“. Ten začíná opět od stanice First. S trochou štěstí během vašeho putování uzříte sviště, kteří tu v hojném počtu skotačí po loukách.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webuwww.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: