Fenomenální Ueli Steck se vyjádřil k situaci kolem Everestu

Fenomenální Ueli Steck se vyjádřil k situaci kolem Everestu

Minulý týden vyšel na našem webu článek v souvislosti s komercí a Everestem. Své k tomu řekl i současný fenomén horolezectví Ueli Steck.

Před necelým měsícem (17. 5.) se povedlo Ueli Steckovi vylézt na vrchol Mount Everestu. Zařadil se tak do elitní skupiny horolezců, kteří vylezli na tuto horu. „Elitní?“ Řeknete si. Ano, protože jen hrstka z těch, kteří stáli na vrcholu tohoto velikána, provedla výstup bez pomoci kyslíku.

Světem horolezectví slušně zahýbaly fotografie německého horolezce Ralfa Dujmovitse. Článek s fotkami jsme vám nabídli už minulý týden. Po tom, co se do světa tyto snímky rozletěly, se k situaci vyjádřilo mnoho předních horolezců.

Mezi nimi také Ueli Steck:

„Upřímně jsem byl zděšen. Tato hora je doslova zneužívaná pro komerční účely. Vyrostl zde obrovský byznys, jehož součástí jsou kilometry fixních lan a hromady lahví plněných kyslíkem, dle šerpů „anglickým vzduchem“. Do dnešní doby je registrováno pouze 142 vystupů na vrchol bez použití umělého kyslíku, což je hodně malé procento v porovnání se skoro 6000 lidmi, kteří se sem vydali s podporou dýchacího přístroje.“

Za pomocilidé&HORY

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: