Extrémní závod Zimní výzva startuje už za necelý týden

Extrémní závod Zimní výzva startuje už za necelý týden

Zimní výzva je tady! Nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu konaný na území Česka odstartuje už příští týden. Ze Šumperka se letos vydá na padesát odvážlivců, kteří si budou muset poradit s nástrahami dlouhé tratě, přírody i svými fyzickými možnostmi.

Že 2. ročník závodu Rock Point – Zimní výzva 2014 nebude žádná legrace už naznačují samotné délky tras – krátká měří 154 km a dlouhá dokonce 229 km. „Letos ale na horách nepanují tak drsné zimní podmínky jako loni. Naopak vládne netradičně teplé počasí, které se podepsalo na množství sněhu. Závod samozřejmě odstartuje za jakýchkoli podmínek, ale v tuto dobu lze očekávat, že účastníci půjdou výrazně rychleji než loni, kdy museli prostupovat kvanta sněhu,“ připomněl Pavel Zitta, hlavní organizátor akce Rock Point – Zimní výzva 2014.

Extrémní závod se rozrostl hned o několik dobrodruhů. Zatímco loni se na start postavilo šestnáct dvojic, letos jich je hned pětadvacet. Z bezpečnostních důvodů pořadatelé počet startujících limitovali, když horní strop stanovili na čtyřicet párů. Nikoho nakonec odmítat nemuseli. „Loni jsme měli opravdu hodně těžké podmínky, takže většina závodníků cíl ani nespatřila. Sám jsem zvědav, kolik jich cílovou pásku protne tentokrát a jak si vlastně povedou,“ podotkl Zitta, když připomněl, že časový limit na krátké trati je 96 a na dlouhé 120 hodin.

Přestože na horách vládnou mnohem příznivější podmínky, závod bude opět pořádný extrém. V cestě stojí všechny hlavní vrcholy Jeseníků a Orlických hor. Účastníci musí přejít Praděd, Kralický Sněžník nebo Velkou Deštnou. Na programu jsou poprvé připraveny dvě trasy. Obě mají společný start v sobotu 22. února v 19 hodin v Šumperku v Pavlínině dvoře. Zatímco „krátká“ trať zavede účastníky po zhruba 154 kilometrech do Rokytnice v Orlických horách, ta dlouhá po 229 skončí v Trutnově v Krkonoších. „Na každého závodníka čeká během závodu kvalitní zázemí na jednotlivých checkpointech s jídlem a pitím. Nachystáno máme také několik GPS spotů, který dostanou vytipovaní účastníci, takže diváci budou moci průběh sledovat online na stránkách závodu,“ upozornil hlavní organizátor.

Závodníci startují vždy ve dvojicích v kategoriích muži, ženy a mix. Přesouvat se musí pouze „po svých“ a pomáhat si mohou pouze v dané dvojici. Povoleny jsou však sněžnice, nesmeky, mačky, lyže nebo trekové či běžkařské hole. Důležité je projít všemi průchozími body a checkpointy. „Účastníci mají předepsanou povinnou výbavu. která obsahuje třeba GPS s náhradními bateriemi nebo čelovku. Vše je na startu řádně zkontrolováno. Závod je opravdu extrémní, a i když je profesionálně zajištěn, tak nehodláme cokoli podcenit. Z důvodu taktiky si navíc účastníci mohou některé věci nechat na checkpointy převézt,“ nechal nahlédnout do zákulisí Pavel Zitta.

Nudit se ale nebudou ani diváci. Při startu v Pavlínině dvoře v Šumperku bude od 15 do 20 hodin nachystán také doprovodný program a po celou dobu nebude chybět teplé občerstvení. Na místě budou připraveny hry pro děti. Vystoupí šumperská rocková kapela Sioux, po ní mohelnická reggae sestava Burani z New Jersey. Od 18:30 hodin se představí jednotliví závodníci a o čtvrt hodiny později nebe rozzáří ohňostroj. Ještě než se běžci v 19 hodin vydají na svoji misi, promluví k nim starosta Šumperka Zdeněk Brož. Doprovodný program bude pokračovat vystoupením šumperské pop-rockové kapely The Creators. „Věřím, že diváci přijdou ve velkém podpořit účastníky letošní Horské výzvy a před těžkým závodem pomohou na startu vytvořit parádní atmosféru,“ zve do Šumperka hlavní pořadatel závodu Rock Point – Horská výzva Pavel Zitta.

Doprovodný program při startu 2. ročníku závodu Rock Point – Zimní výzva 2014

Kdy a kde: 22. únor – Pavlínin dvůr (Šumperk)

15:00 – zahájení programu – hry pro děti
15:30 – 16:30 – vystoupení hudební kapely Sioux (Šumperk – Rock/alternative)
17:00 – 18:20 – vystoupení Burani z New Jersey (Mohelnice – Ska/reggae)
18:30 – představení závodníků i trasy závodu Rock Point – Zimní výzva 2014
18:45 – ohňostroj
18:50 – slovo starosty města Šumperka, Mgr. Zdeňka Brože
19:00 – START závodu Rock Point – Zimní výzva 2014
19:15 hod. – vystoupení The Creators (Šumperk – pop rock)

Teplé občerstvení po dobu celé akce zajištěno!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: