EXPEDICE SNOW LEOPARD: Pik Komunisma 7495 m a Pik Korženěvská 7105 m

EXPEDICE SNOW LEOPARD: Pik Komunisma 7495 m a Pik Korženěvská 7105 m

Martin, Karel, Jaromír a já odjíždíme 17. července 2014 na expedici Pik Komunisma. Všichni čtyři horští vlci, tajně sníme o tom, že se jednou proměníme ve sněžné leopardy a získáme prestižní titul Sněžný leopard, kterým byli oceňováni horolezci, kteří vystoupili na 5 sedmitisicových vrcholů bývalého SSSR – tedy Pik Komunismu 7495 m, Pik Korženěvská 7105 m, Chan Tengri 7005 m, Pik Poběda 7439 m a Pik Lenina 7134 m.

Pik Komunismu volíme nikoli pro politické přesvědčení, ale z čisté radosti z vysokých hor. Je to jeden z nejvyšších vrcholů Pamíru, navíc ho už přejmenovali na Pik Somoni Ismaili. Pokusíme se vystoupit na vrchol Borodkinovou cestou, převýšení cca 3500 m, obtížnost II. stupeň, 4 výškové tábory, přes Pik Dušanbe na vrchol. Martin s Karlem navíc plánuje sjezd z vrcholu na lyžích. Pokud se to povede, bude to druhé opakovaní. Aklimatizační výstup plánujeme na Pik Koržeňěvská, klasickou Cetkinovou cestou, převýšení cca 2900 m, obtížnost III+. stupeň, 4 výškové tábory.

Oba kopce jsou přístupné ze základního tábora na ledovci Moskvin. Kdysi v základním táboře pod Chan Tengri o něm horolezci básnili, že je to „kurort“, tedy hotové lázně na zelené louce uprostřed velehor. Připravujeme se ale spíš na drsné počasí, vybaveni teplým  vlněným prádlem Devold věřím, že nám kosa nebude. Už teď si radši brousím mačky a cepíny Bandit, vrcholové pasáže budou lezecké.

Do base campu nás dopraví vrtulník, snad se do něj vejde i soudek piva Radegast, abychom si vylepšili před výstupem formu. Ikdyž moc času v base campu trávit nebudeme, oba kopce bychom rádi vylezli v rekordním čase – máme na to 3 týdny, tak to musí odsýpat. Snad nám vyjde počasí, držte nám palce.

Kdo jsme:

Kateřina Mandulová (narozena 1979) horolezkyně, cestovatelka a spisovatelka. Účastnila se expedic na Aconcaguu 6960 m, Chan Tengri 6995 m, Lamo Sche 6100 m a zdolala několik dalších šestitisícových vrcholů. O cestách publikovala řadu článků v časopise Koktejl, Everest a na serveru Hedvábná stezka a vydala knihu Vladivostop o cestě stopem do Vladivostoku. Přednáší na cestovatelských festivalech Kolem světa v Praze na Ládví nebo Horování v Šumperku.

Martin Štourač (narozen 1986) technický lezec, vytrvalec a zdatný lyžař a Karel Svoboda (narozen 1985) horolezec a zdatný lyžař. Kluci mají za sebou extrémní sjezdy v Alpách – Chamonix: východní couloir na Mont Maudit, severní stěna Aguille Argentiere, Gervasutti couloir na Mont Blanc du Tacul a mnoho dalších strmých sjezdů ve Vysokých Tatrách a Vysokých Tauerch – Pallavicini couloir na Grossglockneru.Expedice se účastní dva zdatní lyžaři

Jaromír Mataj (narozen 1979) horolezec a cestovatel. Účastnil se expedice na Cho Oyu 8201 m, Aconcaguu 6960 m a Mustagh Ata 7546 m

Expedici podpořili:

Loga Expedice snow leopard

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: