Expedice se slepými kajakáři úspěšně překonala Grand Canyon

Expedice se slepými kajakáři úspěšně překonala Grand Canyon

O Grand Canyonu jsme si tu na webu v nedávné minulosti psali již dvakrát – o raftařské akci a o náročném ultra-trail běžeckém podniku. Potřetí si napíšeme o tom nejlepším – o slepích kajakářích, kteří se nebáli divoké vody řeky Colorado!

Kajakářská expedice na dně

Devítičlenný kajakářský tým před několika málo dny dokončil expedici, která zdánlivě nemá žádné světoborné měřítko. Podařilo se jim překonat řeku Colorado protékající nám abnormálně známým Grand Canyonem (tok má v tomto případě délku 445 kilometrů) – měli mezi s sebou ale dva slepé kajakáře, kteří celou akci absolvovali s nimi. A to už teda parádní je!

Slepými kajakáři byli Erik Weihenmayer a Lonnie Bedwell. První jmenovaný je v širších outdoorových kruzích poměrně známý, patří totiž mezi prvního a zatím jediného slepého lezce, který úspěšně stanul na nejvyšší hoře světa Mt. Everestu (8848 m n. m.), vylezl nejvyšší hory všech kontinentů, přejel na kole Vietnam a podnikl další desítky velkolepých akcí. Nicméně ani druhý, Lonnie Bedwell (jenž přišel o zrak kvůli nehodě při lovu), nezůstává pozadu – outdoorovým aktivitám, především vodním, se i proti svému omezení věnuje hojně, dokonce už jednou Grand Canyon na kajaku projel v roce 2013 s válečnými veterány. Společně s dalšími sedmi členy týmu tvořili kajakářsky velmi zkušenou skupinu! Třítýdenní akce na hladině Colorada a na dně Velkého kaňonu v americké Arizoně měla tudíž přes veškerá rizika ty nejlepší předpoklady k úspěchu!

Chcete více vodáckých článků? Najdete je na HYDROmagazín.cz nebo si rovnou předplaťte časopis HYDRO.

Zkušeností bylo opravdu třeba, protože bílá, hučící, divoká voda Grand Canoynu je zrádná i pro ty, kteří nemají žádná omezení; to tušíme všichni. Vše ale nakonec dopadlo dobře a expediční tým je v těchto okamžicích dávno v teple svých domovů. Chcete-li se o samotném průběhu expedice dočíst více, můžete se prolistovat jednotlivými příspěvky na oficiálním webu.

Tleskáme v redakci k úctyhodnému výkonu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: