Expedice Réunion: „zpět ke kořenům“

Expedice Réunion: „zpět ke kořenům“

Napadlo by vás, že vulkanický ostrov Réunion, který leží v Indickém oceánu, může být rájem pro lezení? Podstatné je právě slovíčko „vulkanický“. Díky sopečné činnosti tady vzniklo mnoho zajímavých výzev, které se nebojí přijmout mezinárodní tým lezců z The North Face.

The North FaceHnacím motorem právě probíhající expedice je Francouzka Caroline Ciavaldini, která zde prožila dětství (Reunion patří mezi území tzv. zámořské Francie a má 800 000 obyvatel), a tohle dobrodružství v podstatě vymyslela. Na stránkách The North Face zároveň dodává, že na Réunion nepřišli šířit žádnou lezeckou osvětu. Umělé lezecké stěny jsou zde v každé škole a ty přírodní na každém rohu. Lezení je dokonce jedním z hlavních sportů na většině škol.

Pokud jste se ještě nezorientovali v mapě světa, tak Réunion leží asi 200 kilometrů východně od Madagaskaru.

Členové a cíl expedice

Jak už jsem psal v úvodu, tým je mezinárodní. Tvoří ho James Pearson (UK), Sam Elias (USA), Jacopo Larcher (ITA) a Yuji Hirayama (JPN).

Členové expedice

Cíl je prostý: najít několik nových více délkových cest v kaňonech, které vytvořila vulkanická činnost a oceánské počasí. James Pearson se vyjádřil, že chtějí lézt tak čistě, jak jen to bude možné a přiblížit se stylu Hanse Kammerlandera nebo Stefana Glowacse.

Potenciální nové linie leží uprostřed pralesa, a proto není nouze o velmi zajímavé nástupy pod skálu ve společnosti místních živočichů.

Jak se expedici daří?

James a Caroline opustili Evropu koncem května. Rozhodli se, že než přijede zbytek týmu, tak trochu prozkoumají jižní část ostrova, kde leží jeho nejvyšší bod – sopka Piton des Neiges (3069 m). Jsou tady vysoké stěny a krásné, ostré hřebeny. „Celý dojem z panenského lezení navíc dokresluje to, že většina lidí žije na pobřeží, takže když se vydáte do nitra ostrova, je to naprostá divočina“, popisuje krajinu James.

Když 3. 6. přiletěli Sam, Jacopo a Yuji, dostal se jim barvitý popis toho, jaké krásné linie na ně čekají. Nejdříve se však všichni potřebovali trochu rozehřát a seznámit. Proto v prvním týdnu zvolili spíše lezení známých cest v blízkosti civilizace.

Momentálně by měli být na cestě za jejich hlavním cílem, kterým je otevření nějaké nové cesty v nejodlehlejších částech Réunionu.

Informace z průběhu expedice můžete sledovat na stránkách The North Face.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: