HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Expedice na Broad Peak se přibližuje k vrcholu, už postavila C3

Expedice na Broad Peak se přibližuje k vrcholu, už postavila C3

Od poslední zprávy uplynuly přibližně dva týdny, kdy jsme a informovali, že Libor Uher a Marek Novotný dorazili úspěšně do základního tábora Broad Peaku. Nyní můžeme s potěšením informovat, že expedice úspěšně pokračuje a horolozci již postavili třetí výškový tábor ve výšce 7000 m.

Do basecampu dorazila expedice 6.7. ve večerních hodinách a po vybalení věcí, roztřídění materiálu a nezbytné modlitbě se hned dala do práce na prvním výškovém táboře (C1), který postavila již 9.7. ve výšce 5 700 m. Podle informací, které z expedice přišly, bylo velké štěstí, že Libor a Marek vyrazili na cestu v časných ranních hodinách, protože v C1 chytili jediné volné místo pro rozbití tábora. Po dvou dnech strávených v C1 se oba horolezci vrátili do basecampu, aby si odpočinuli do vysoké nadmořské výšky.

13.7. už výprava hlásila, že se skvěle zabydlela v basecampu a že vyráží postavit druhý výškový tábor. Zároveň se ten den od expedice odpojil Pavel Horák, výherce soutěže all in for Broad Peak pořádané společnostmi adidas a Rock Point, který je nyní společně se štábem pořadu Vertical na cestě z hor zpět do civilizace. (rozhovor s Pavlem Horákem také brzy přineseme). Libor a Marek tedy zůstali v horách sami.

adidasStavba druhého výškového tábora se po deseti hodinách dřiny podařila a Libor s Markem tak mohli přespat ve výšce 6 200 m, což je o 100 m výše než bylo plánováno. „V táboře už nebyl volný flek, tak jsme to potáhli o 100m výše nad tábor. Parcela pod převisem. Vaříme, vaříme…trangia vařič se nezastaví…“ okomentoval situaci Libor Uher ve zprávě přímo z C2. Plánované dvě noci nakonec horolezci v C2 strávili a pochvalovali si, že nemají zdravotní komplikace.

Po sestupu do základního tábora měli oba horolezci několik dnů smůlu na počasí a hustá mlha a déšť je nepustili zpět k Broad Peaku. Až po třech dnech se opět vyčasilo a horolezci se přesunuli do C2 s plánem vystoupat zase o něco výše a postavit C3. Mimo jiné byl tento den také Liborovým jubileem, protože 20.7., akorát před 7 lety stanul na vrcholu K2, na kterou teď má z Broad Peaku krásné výhledy.

Že se sváteční den vydařil, dokumentuje zpráva z 21.7., kdy se oběma horolezcům podařilo postavit C3 ve výšce 7 000 m. „Bylo to přísné, těžká písemka. Foukalo od jihu asi 15 km/hod, difúzní oblačnost kam oko dohlédne…“popsal situaci při výstupu Libor. V C3 strávili horolezci jednu noc a nyní jsou už zpět v basecampu a čekají na finální výstup, při kterém by se již měli pokusit o výstup na samotný vrchol. „Ostatní tvrdí, že 26. 7. – 28. 7. 2014 má být okno s vhodným počasím. Tak uvidíme…“ zakončil prozatím Libor v krátké textové zprávě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: